Jak dodać pliki svg do wordpress?

Co to są pliki SVG, co zyskasz wykorzystując pliki tego typu i jak je dodać na bloga. To wszystko w dzisiejszym wpisie z serii quick tips.

Co to są pliki SVG?

Widziałeś kiedyś na stronie lub blogu np. logo które było tak niesamowicie ostre bez żadnych utrat jakości? To był zapewne plik SVG.

SVG z angielskiego (Scalable Vector Graphics) – czyli w wolnym tłumaczeniu wektorowa grafika która jest skalowalna. Co to tak naprawdę oznacza?

Otóż taki plik możesz dowolnie powiększać i pomniejszać bez utraty jego jakości. Oczywiście zdjęcia będzie ciężko zapisać w tym formacie, ale wszelkie grafiki dwu wymiarowe takie jak ikony, loga czy infografiki już tak.

Poniżej przykład mojego logo zapisanego w postaci pliku SVG

  • Niewielka waga pliku
    Przekłada się na znacznie szybsze ładowanie strony.
  • Brak utraty jakości 
    Pozwala dowolnie zmieniać wielkość grafiki
  • Uniwersalność
    Na każdym urządzeniu grafiki SVG wyglądają doskonale zachowując ostrość.

Poniżej przykład mojego logo zapisanego w postaci pliku SVG

pliki svg

Jak dodać pliki svg do bloga lub strony w wordpress?


Domyślnie wordpress nie wyświetla plików SVG, można je dodać do mediów ale umieszczając je w klasyczny sposób w treści po prostu się nie wyświetlą.

Z pomocą jak to zwykle bywa w wordpress przychodzi wtyczka, a dokładniej SVG Support. Wystarczy, ją zainstalować z poziomy panelu administracyjnego. Jeżeli nie wiesz jak dodać wtyczkę pomoc znajdziesz w innym moim wpisie: Jak dodać wtyczkę wordpress.

pliki svg

Po instalacji wtyczki należy ją tylko włączyć i tyle, od teraz wszystkie pliki svg na stronie będą wyświetlane poprawnie.

Szczególnie polecam używać tego typu plików przy umieszczaniu logotypów na stronie, zarówno Twoje własne logo jak i inne będą wyglądać świetnie.

Tymczasem, do następnego wpisu. Maciej.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.