CMS wordpress do czego możesz go użyć?
CMS to skrót od content management system czyli po postu system zarządzania treścią, to taka ogólna nazwa czegoś co potocznie możemy nazwać panelem administracyjnym. O CMS wordpress i o tym czym jest i jak go wykorzystać piszę w poniższym artykule, więc jeżeli nadal jesteś nim zainteresowany zapraszam.
CMS wordpress co to jest?
Jeżeli nie chce Ci się przebijać przez ścianę tekstu, a chcesz jedynie dowiedzieć się skąd pobrać wordpress kliknij tutaj.
Jak wspomniałem we wstępie CMS to system zarządzania treścią, WordPress jest jednym z nich i od lat zwiększa swoją ekspansję. Jest używany przy coraz większej ilości stron, sklepów i nie tylko, dlaczego tak jest? Otóż:
- CMS wordpress nie wymaga na wstępnym etapie żadnej wiedzy programistycznej
- Panel jest intuicyjny i łatwo się go nauczyć
- Posiada tysiące motywów (potocznie szablonów), które można wykorzystać do stworzenia unikalnej strony, sklepu, portalu etc.
- Do dyspozycji są dziesiątki tysięcy wtyczek rozwijających funkcjonalności WordPress, dzięki temu instalacja dodatkowych funkcji takich jak formularze kontaktowe, optymalizacja SEO, narzędzia analityczne jest banalnie prosta.
Te i inne aspekty czynią WordPress atrakcyjnym rozwiązaniem z punktu widzenia wszystkich chcących samodzielnie stworzyć stronę, jak również firm i freelancerów zajmujących się tym zawodowo. Tworzenie stron w oparciu o CMS wordpress pozwala obniżyć koszty przy stronach które nie wymagają zaawansowanych rozwiązań.
WordPress jest systemem open source rozwijanym przez społeczność, dzięki czemu jest zupełnie darmowy.
Skąd pobrać wordpress i jak go zainstalować?
CMS wordpress możesz używać na dwa sposoby pierwszy z nich to korzystanie z hostingu i domen wordpress na stronie wordpress.com
To rozwiązanie jest w pełni darmowe ale posiada pewne ograniczenia. Tworząc konto na wordpress.com będziesz używać wordpressa znajdującego się na serwerze organizacji wordpress. Niesie to za sobą konsekwencje w postaci między innymi braku możliwości podpięcia własnej domeny.
(W opcji płatnej taka możliwość już istnieje)
Ponadto ograniczenia pod kątem poważniejszej rozbudowy strony w przyszłości, dlatego stanowczo odradzam to rozwiązanie i przekonuję do wybrania opcji drugiej.
Opcją drugą jest pobranie plików instalacyjnych wordpress które znajdziesz na stronie wordpress.org
Wchodząc na powyższy adres znajdziesz zawsze aktualną wersje plików systemu, wystarczy kliknąć przycisk aby pobrać je na dysk.
Kiedy już pobierzesz pliki CMS WordPress będziesz musiał sam zainstalować stronę, a do tego będzie Ci potrzebne:
- Domena – adres internetowy pod którym będzie znajdowała się Twoja strona
- Hosting – miejsce na które wrzucisz pliki z wordpressem
- Program do obsługi ftp
Całą procedurę instalacji wordpress opisuję z innym wpisie na moim blogu o tutaj:
Jak zainstalować wordpress
Dedykowane motywy do wordpress
Kiedy przejdziesz już przez proces instalacji zobaczysz, że to co widzisz nawet nie wygląda jak strona.
Dlatego, że wbudowane szablony dostarczone wraz z plikami CMS są bardzo proste.
Aby Twoja strona wyglądała jak strona 🙂 musisz zainstalować jeden z bardziej rozbudowanych szablonów. Takie znajdziesz w wyszukiwarce znajdującej się w panelu lub na stronach z szablonami.
Na moim blogu polecam te które uznałem, że świetnie się sprawdzają w określonych branżach, jednak polecam poszukać samemu wśród tysięcy dostępnych na rynku.
Polecane szablony znajdziesz w tym wpisie:
WordPress szablony
Czy warto płacić za szablon?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK Płatne szablony gwarantują Ci wsparcie i darmowe aktualizacje które poprawnie działają z najnowszymi wersjami wordpress.
Musisz pamietać, że system WordPress jest uaktualniany kilka razy w ciągu roku. Niektóre aktualizacje są kosmetyczne, a niektóre niosą za sobą poważne zmiany wpływające na poprawne działanie Twojego motywu. W takim przypadku pobranie aktualnej wersji motywu jest niezbędne.
Dodatkowym atutem płatnych szablonów jest fakt, że większość z nich oferuje kilkanaście do kilkudziesięciu wersji demo z pełnymi układami i wyglądem strony. Takie przykładowe układy możesz zainstalować jednym kliknięciem. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z wordpress. Dzięki temu poznasz jak zbudowany jest system i jakie możliwości daje Ci zakupiony szablon.
Do czego możesz użyć CMS WordPress?
Zakładam, że skoro tutaj trafiłeś po głowie chodzi Ci własny blog lub strona. Z pomocą wordpress jesteś wstanie stworzyć praktycznie wszystko. Od prostych blogów, stron firmowych, personalnych po sklepy internetowe, portale, czy serwisy z płatnymi subskrypcjami.
Chociaż wordpress nie jest wolny od wad to ma ogromne możliwości. Świetnie się sprawdza w wielu aspektach, a rosnąca popularność tego rozwiązania powoduje, że materiałów edukacyjnych pozwalających zwiększyć swoją wiedzę na jego temat jest coraz więcej.
Na koniec pozostaje mi życzyć Ci wytrwałości i konsekwencji w nauce WordPress, jak również zachęcić Cię do sprawdzenia innych tematów związanych z wordpress na moim blogu.