Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa

Dziś temat zupełnie z innej beczki i nie dotyczący bezpośrednio wordpress. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa to koniecznie zajrzyj do tego wpisu.


Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa?

Tak jak wspomniałem na wstępie temat nie związany z wordpress aczkolwiek wielu osobą może się przydać. Czasami warto wiedzieć kto jest właścicielem konkretnej strony internetowej, chociażby po to aby w przypadku sklepów internetowych sprawdzić autentyczność.

Uwaga!: Nawet sprawdzenie danych właściciela strony które bedą wskazywać na konkretną istniejącą firmę nie gwarantują, że sklep nie okaże się scamem. Osobiście znam takie przypadki, niestety.

Scam – z definicji jest działaniem które z pozoru wydaje się być godne zaufania po to by ostatecznie doprowadzić nas do utraty korzyści majątkowych. Najczęściej w formie kradzieży pieniędzy lub danych.

Jak sprawdzamy do kogo należy strona internetowa


Większość stron internetowych ma podstronę kontakt na której widnieją „jakieś” dane, jednak nie zawsze się tam znajdują i nie zawsze są zgodne z prawdą. Ponadto nie tworzyłbym tego wpisu aby kazać Ci zajrzeć do podstrony kontakt bo to banał.

Aby poznać kto może być właścicielem strony powinniśmy sprawdzić kto zarejestrował domenę. Najczęściej dane właściciela domeny są również danymi właściciela strony, choć oczywiście są wyjątki od tej reguły 🙂

Gdzie zatem sprawdzić dane właściciela domeny?

W tym celu musimy posłużyć się zewnętrznymi serwisami które odpytują bazy i wyświetlają dane na temat domen które zostały zapisane przy rejestracji. Korzystanie z poniższych serwisów jest bardzo proste, wystarczy wpisać adres który nas interesuje i przeszukać bazę.

DNS.pl

https://www.dns.pl/whois

Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa

DNS.pl jest serwisem w którym sprawdzimy domeny polskie i regionalne. 
Zapytanie zwraca nam takie informacje jak:

  • pierwsza rejestracja
  • data wygaśnięcia domeny
  • serwery dns na których zaparkowaną jest domena
  • dane rejestratora domeny 
  • dane właściciela domeny

WHO.is

https://who.is

Jak sprawdzić do kogo należy strona internetowa

W tym serwisie natomiast znajdziemy dane wszystkich domen globalnych com, eu, oprócz polskich domen regionalnych takich jak np. poznan.plDane które zwraca who.is są zbliżone do tych które uzyskamy przepytując serwis dns.pl

Eurid.eu

https://eurid.eu

Serwis eurid pozwoli Ci sprawdzić kto jest właścicielem strony znajdującej się na domenie eu.

Po co sprawdzać kto jest właścicielem domeny?


Czasami poszukiwanie właściciela strony kierowane jest chęcią kontaktu w sprawie produktu, złożenia oferty itp.

Innym powodem jak pisałem powyżej może być sprawdzenie autentyczności informacji zawartych na stronie. Dotyczy to najczęściej sklepów internetowych pośród których można natrafić na taki który chce od nas wyłudzić pieniądze. Jeżeli ceny w sklepie są znacznie niższe to polecam sprawdzić właściciela.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.