Jak cofnąć aktualizację wordpress?

Jeżeli po wykonaniu aktualizacji do najnowszej wersji wordpress, Twój blog lub jego elementy przestały działać, to z tego wpisu dowiesz się jak cofnąć aktualizację.


Aktualizacje wordpress


Silnik wordpress jest na bieżąco aktualizowany i ulepszany, w większości są to małe usprawnienia poprawiające jego funkcjonowanie. Zdążają się również „łatki”, które dokonują sporych zmian w systemie. Może wtedy dochodzić do nieoczekiwanych błędów lub sytuacji, w której blog przestanie działać całkowicie.

Jak wybrnąć z takiej sytuacji dowiesz się z tekstu poniżej.


Jeżeli Ci się spieszy to szybciej przejdziesz przez ten proces oglądając film na moim kanale You Tube.

Jak cofnąć aktualizację WordPress?

Jeżeli Twój blog przestał działać konieczne będzie wykonanie tzw. Downgarade’u czyli cofnięcia wprowadzonych zmian w systemie poprzez wgranie poprzedniej wersji wordpress.


Taką zmianę możesz wykonać na dwa sposoby, jeżeli możesz zalogować się do panelu administracyjnego wybierz sposób pierwszy. Natomiast w przypadku, kiedy blog całkowicie nie działa musisz cofnąć aktualizacje wordpress poprzez sposób drugi.


Sposób pierwszy – jeżeli możesz się zalogować do wordpress


Ta opcja polega na użyciu wtyczki która cofnie aktualizację wordpress do konkretnej poprzedniej wersji, którą wskażemy. W tym celu oczywiście musisz zacząć od pobrania wtyczki o nazwie WP Downgrade.


 

Screen 1

Po zainstalowaniu wtyczki przejdź do jej ustawień z lewego menu Ustawienia>WP Downgrade, powinieneś zobaczyć coś podobnego do grafiki poniżej (Screen 2)


Screen 2

Cała operacja polega na wpisaniu w pole WordPress Target Version rzeczywistej wersji do której chcemy się cofnąć. Oczywiście ani ja, ani zapewne Ty nie znasz na pamięć konkretnych wersji wordpress dlatego możesz je sobie podejrzeć klikając WP Releases po prawej stronie.


Po wpisaniu odpowiedniej wersji klikasz zapisz zmiany i przechodzisz do Kokpit>Aktualizacje aby kliknąć Ponownie zainstaluj wersję którą wybrałeś. (Screen 3)

Screen 3

Sposób drugi – jeżeli wordpress nie działa

W tym przypadku aby dokonać cofnięcia aktualizacji musisz zalogować się na serwer poprzez FTP i ręcznie wrzucić pliki starszej wersji. Jeżeli nie korzystałeś nigdy z FTP to tutaj dowiesz się wszystkiego: Jak skonfigurować klienta FTP

Starsze wersje plików wordpress pobierzesz z tego adresu: https://wordpress.org/download/releases/ wystarczy wybrać odpowiedną i pobrać paczkę zip.

Kiedy jesteś już zaopatrzony w wybraną wersje pozostaje zalogować się na serwer. Wystarczy że, usuniesz katalogi wp-admin i wp-includes, a w ich miejsce wgrasz te z paczki którą pobrałeś.


Gotowe! ten zabieg spowoduje cofnięcie aktualizacji wordpress, a Twój blog powinen zacząć znowu działać.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.