Brak strony w google, strona nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania


Dlaczego Twojej strony nie ma w Google? Co może być przyczyną braku strony w wynikach wyszukiwarki Google? Odpowiedzi na te pytania i kilka innych znajdziesz w tym artykule.

Spadek z wyników lub zupełny brak strony w Google

Pisząc ten artykuł z góry wiem, że trafią na niego dwa typy użytkowników. Pierwsi którzy dopiero co wystartowali ze swoją stroną internetową, jeżeli do niech należysz to odetchnij z ulga wszystko będzie dobrze 🙂

Drudzy, którzy w moim mniemaniu mają większy problem, bo ich strona nagle zniknęła z wyników Google czyli coś niedobrego musiało się wydarzyć. Jeżeli należysz właśnie do tej grupy to daruj sobie poniższy akapit i kliknij tutaj (przejdziesz do rozwiązań dla Twojego problemu). Jeżeli natomiast twoja strona jest nowa to czytaj dalej w tym miejscu.

Dla tych których strona jest nowa

Jeżeli Twoja strona powstała niedawno, a Ty niecierpliwisz się, że nie ma Cię w Google to dobrze trafiłeś. Znajdziesz poniżej zagadnienia, które z pewnością rozwiążą Twój problem.
Absolutnie nie ma powodów do Paniki bo jest to problem z kategorii tych szybko rozwiązywalnych, więc do dzieła.


1. Zarejestruj się w Google Serach console

Zarejestrowałeś swoją stronę w tej usłudze Google? Jeżeli Twoja odpowiedź jest negatywna, to polecam zrobić to już teraz. Rejestracja strony da Ci odpowiedź na wiele pytań, a przede wszystkim na to czy Twoja strona jest w Google.

Google search console to usługa monitorująca stan Twojej witryny w wyszukiwarce. Pisząc najprościej jeżeli pojawią się jakieś błędy uniemożliwiające indeksację strony to Google Cię o tym powiadomi. Dowiesz się dlaczego Twoja strona nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania i co zrobić aby było inaczej.

Po założeniu konta w pasku u góry strony (Screen 1) wpisz adres Twojej strony. Google da Ci odpowiedź czy znajduje się w wyszukiwarce. Jeżeli otrzymasz odpowiedź negatywną to kliknij przycisk prośby o indeksowanie.

screen 1

Po 24 godzinach w panelu pojawią się pierwsze statystyki dotyczące indeksacji strony. Dobrą praktyką jest dodanie mapy strony do google serach console. Jak to zrobić dowiesz się z wpisu: Jak dodać mapę strony Dodanie takiej mapy strony znacznie przyspieszy indeksację.

2. Brak strony w Google – zablokowany dostęp dla robotów

Utworzyłeś stronę jakiś czas temu ale nadal nie pojawiła się w wynikach, przyczyną może być zablokowany dostęp dla robotów sieciowych.

Jak sprawdzić czy strona jest zablokowana?

Najprościej wpisz w wyszukiwarkę adres Twojej strony dodając na końcu „robots.txt”
link powinien wyglądać tak:

https://adresstrony.pl/robots.txt


Standardowa zawartość tego pliku powinna wyglądać tak:

User-agent: *
Allow: /

Jeżeli w Twoim pliku znajduję się jakikolwiek dopisek z treścią disallow znaczy że strona lub jej określone podstrony są zablokowane dla robotów. 


2. Brak strony w Google – zablokowany dostęp dla robotów

Najszybciej i najprościej poprzez wejście na serwer i podmianę pliku robots.txt, jeżeli nie korzystasz z klientów FTP i nie wiesz jak to zrobić to polecam Ci ten artykuł:Jak skonfigurować klienta FTP

3. Strona nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania – meta tag noindex

Brak dostępu robotów do Twojej strony to jedna kwestia inną natomiast jest zabronienie im indeksowania strony.

Zakładając stronę na wordpress przy samej instalacji jest możliwość zblokowania indekscji, niektórym zdarza się zaznaczyć tą opcję przez przypadek. W takim wypadku obojętnie czego byś nie próbował strona i tak się nie pojawi w Google.

Czy twoja strona nie pozwala na indeksację sprawdzisz bardzo prosto. Znajdując się na stronie wyświetl kod źródłowy strony, następnie z pomocą klawiszy CTRL+F / CMD+F (na macu) wyświetlisz wyszukiwarkę. Pozostaje wpisać tam „noindex” jeżeli okaże się że na stronie istnieje meta tag w postaci:

meta name="robots" content="noindex"

Oznacza to że podstrona na której się znajdujesz nie zezwala robotom na indeksację.

Co zrobić?

Jeżeli Twoja strona jest na wordpress, przejdź do ustawień i sprawdź w menu „Czytanie” czy nie masz zaznaczonej opcji gorszącej o nie indeksowanie tej witryny Screen 2.

screen 2

Jeżeli ta opcja nie będzie zaznaczona być może metatag został dodany ręcznie, aby to sprawdzić przejdź z menu Wygląd do Edycja motywu i edytuj plik header.php swojego motywu. (Screen 3)

Jeżeli znajdziesz powyższy tak zmień go na:

meta name="robots" content="index, follow"

Pozwoli to na indeksację strony przez roboty. Teraz zaczniemy druga część artykułów której poruszymy temat zniknięcia strony z wyników.

Moja strona zniknęła z wyników wyszukiwania

Zakładam, że nie zaznaczyłeś przez przypadek prośby o nie indeksowanie witryny, ani nie dodałeś kodu noindex do strony. Chociaż znając siebie w podobnym przypadku bym to sprawdził 🙂 nigdy nie wiadomo 😉

1. Sprawdź czy rzeczywiście brak strony w Google

Czasami stwierdzamy brak strony w wyszukiwarce po tym, że nie ma jej na kluczowych pozycjach, a tak naprawdę spadła tylko chwilowo z pozycji. Czasami nawet duże spadki o kilkadziesiąt pozycji są czymś zupełnie normalnym, takie wahania się zdarzają.

Co powinieneś zrobić:

  • zobacz czy na inne słowa kluczowe/frazy strona pojawia się w google
  • jeżeli korzystasz z monitoringu pozycji, sprawdź jak wyglądają wskazania pozycji
  • na koniec sprawdź indeks google wpisując w wyszukiwarkę „site:adrestwojejstrony.pl

Jeżeli nie zobaczysz wyników to znaczy że strona całkowicie zniknęła z indeksu Google, przyczyną może być wpadnięcie w filtr lub ban domeny.

2. Zobacz w google search console czy masz jakieś informacje zwrotne

Twoja strona mogła wpaść w filtr lub dostać bana za działania niezgodne wytycznymi google dla webmasterów. W takim wypadku warto zalogować się do Google Serach Console w poszukiwaniu komunikatów które zasugerowałyby co spowodowało takie działanie.

Jeżeli zastosowany został tzw filtr ręczny to google wyjaśni nam co jest jego przyczyną i po jej usunięciu będziemy mogli złożyć proszę o ponowną weryfikację strony.

Gorzej jeżeli dostaliśmy bana algorytmem, wtedy musimy sami poszukać przyczyny i cierpliwie czekać na powrót strony, który może nie nastąpić zbyt szybko.

Brak strony w Google – podsumowanie

W większości przypadków brak Twojej strony w Google nie powinen powodować paniki i jest zazwyczaj powodowany przez problem który idzie szybko rozwiązać.

Ważne aby nadgorliwość i chęć uzyskania szybkich efektów pozycjonowania nie miała odwrotnych skutków. Bardzo często działania niedoświadczonych lub co gorsza działających z premedytacją na granicy regulaminu Google osób może doprowadzić do bana strony.

Wpadniecie w filtr lub ban mogą na długi czas zniweczyć Twoją dotychczasową pracę, dlatego warto zastanowić się dwa razy zanim skorzystamy z usług pozycjonowania obiecującego szybki efekt.

Mam nadzieje że tym artykułem udało mi się rozwiązać Twój problem, jeżeli jednak nadal potrzebujesz pomocy podziel się problemem w komentarzu lub napisz do mnie.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.