Problem z logowaniem do wordpress


Problem z logowaniem do wordpress może pojawić się w każdej chwili i najczęściej jest on przyczyną Twoich własnych działań. Nic się jednak nie martw bo właśnie w tym poście znajdziesz rozwiązanie, najczęstszych przyczyn powodujących taką awarię.


Jak wygląda problem z logowaniem?

Logowanie do panelu administracyjnego odbywa się poprzez przejście pod adres https://twojadres.pl/wp-admin/ i to w tym miejscu najczęściej pojawia się problem.

problem z logowaniem do wordpress

Taki problem objawia się odświeżaniem strony zamiast logowaniem, jak to ma miejsce w przypadku działającego wordpressa. Jak również (co gorsze) wyświetlaniem pustej strony, błędu lub kodu 404.

wp-admin nie działa – co wtedy zrobić?

Zarówno przyczyn jak i rozwiązań tego problemu jest kilka, poniżej przedstawię Ci te, które powinny pozbyć się problemu.

Usuń pliki tymczasowe


Ta metoda rzadko rozwiązuje problem ale zdarza się że czasami działa, może akurat tak będzie u Ciebie. Powodem może być cache przeglądarki, uniemożliwiając poprawne wczytanie strony logowania.

Usuń pliki tymczasowe i pliki cookie poprzez menu, przeglądarki lub po prostu spróbuj zalogować się z innej z której się jeszcze nie logowałeś. A teraz kiedy już sam stwierdziłeś, że to nie działa przejdźmy do poważnych rozwiązań 🙂


Sprawdź adresowanie domen wordpress


Problem z logowaniem do wordpress mogą powodować błędnie wprowadzone adresy różniące się od aktualnej domeny na której zainstalowany jest system. Tak najczęściej się zdarza przy zmianie domeny lub instalacji certyfikatu SSL.

Najszybciej rozwiążesz ten portem logując się na swój serwer poprzez klienta FTP i dodasz do pliku wp-config.php poniższe definicje domen.

define('WP_HOME','https://example.com');
define('WP_SITEURL','https://example.com');

Jeżeli nie wiesz jak zalogować się na ftp wszystko czego potrzebujesz znajdziesz w artykule: Jak skonfigurować klienta FTP

Sprawdzenia adresów możesz również dokonać poprzez wejście do bazy danych, w tabeli wp_options znajdziesz wratości, które powinny odpowiadać domenie na której masz zainstalowanego wordpressa.

I ponownie jeżeli nie wiesz jak zalogować się do swojej bazy danych wszystko co potrzebne znajdziesz w artykule: Co to jest baza danych

 

Wyklucz błędy wtyczek


Bardzo prawdopodobne jest, że jakaś nowo zainstalowana wtyczka powoduje błąd, co uniemożliwia dostanie się do administracji. Nawet jeżeli ostatnio nie instalowałeś nowych wtyczek, to aktualizacja lub po prostu zmiana wersji php na serwerze może sprawić, że plugin przestanie dobrze działać.

Aby wykluczyć tą przyczynę tym razem musisz zalogować się na FTP i wyłączyć wtyczki. 
Dokonasz tego najszybciej poprzez zmianę nazwy katalogu „Plugins” na jakąś inną np „007Plugins”.

Taki zabieg spowoduje, że wtyczki zostaną wyłączone jednocześnie. Jeżeli powodowały jakiś błąd skryptu to problem zniknie.

Co jeżeli to rozwiązanie zadziałało?


Twoim kolejnym zadaniem będzie dojście do tego, która wtyczka jest odpowiedzialna za powstawanie błędu. Dokonasz tego dokładnie tą sama metodą, tyle że tym razem zamiast głównego katalogu będziesz zmieniał po kolei nazwy katalogów samych wtyczek.

Pamiętaj zanim zaczniesz, aby przywrócić poprawną nazwę katalogu „Plugins

Sprawdź plik wp-login.php


Czasami problem z logowaniem do wordpress może być spowodowany uszkodzeniem pliku wp-login.php lub jego usunięciem. Aby to sprawdzić musisz wejść ponownie na serwer.
 Jeżeli plik nie został usunięty lub zablokowany (o czym poniżej) podmień plik na kopię ze świeżej instalacji wordpressa. Uprzednio zapisując sobie oczywiście jego starą wersję.

W nowym pliku zmień następującą linię kodu:

$user_login = $user_data["user_login"]; 


 

na:

$user_login = $user_data->user_login; 


Dochodzi również do sytuacji, w których hostingodawcy blokują plik wp-login.php uniemożliwiając logowanie do wordpress.

Powodem takiego działania są ataki na wordpress ze strony hakerów i różnych skryptów. Takie ataki często obciążają znacząco serwery w związku z czym właściciele decydują się zablokować pliki będące ich celem.

Podsumowując, tak jak pisałem na początku, przyczyn problemów z logowaniem może być wiele. Nie sposób wypisać tutaj wszystkich, jednak mam nadzieje że opisane powyżej rozwiązania Ci pomogły.

Jeżeli pojawia się u Ciebie jakiś nietypowy problem przy logowaniu, to napisz o tym w komentarzu myślę, że wspólnie znajdziemy rozwiązanie.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.