Jak sprawdzić ruch na stronie?

Prowadzisz bloga, sklep, stronę www i nie wiesz jak sprawdzić ruch na stronie? W tym wpisie pokażę Ci narzędzia dzięki którym dowiesz się ilu użytkowników Cię odwiedza.

Jak sprawdzić ruch na stronie

Nie wyobrażam sobie prowadzenia bloga bez statystyk, bez podstawowej wiedzy o tym ilu użytkowników miesięcznie wchodzi ma mojego bloga. Dzięki tym informacjom jestem wstanie określić w jakim kierunku zmierza mój blog, co powinien poprawić i na co zwrócić uwagę przy tworzeniu kolejnych treści.

Dzięki tej wiedzy jestem wstanie lepiej odpowiadać na potrzeby czytelników, serwując treści których szukają. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakich narzędzi użyć aby sprawdzić ruch na swojej stronie to zapraszam dalej w głąb tego wpisu.

Narzędzia którymi sprawdzisz ruch na stronie

W sieci znajdziesz różne narzędzia pozwalające oszacować ruch zarówno na Twojej stronie, jak i stronie konkurencji, należy jednak pamiętać że sprawdzenie ruchu na stronie konkurencji jest tylko i wyłącznie szacunkowe.

Osobiście do analizy ruchu na stronie nie używam żadnego z płatnych rozwiązań, narzędzia dostarczane przez google w zupełności mi wystarczają. Poniżej pokażę Ci jakie informacje możesz z nich uzyskać. Zacznijmy od Google Serach Console które pozwoli Ci poznać stan Twojej strony w wyszukiwarce google.

Google search console

jak sprawdzić ruch na stronie

O narzędziu od google pisałem już na blogu wielokrotnie, wystarczy, że założysz w nim konto i dodasz swoją stronę. Jak to zrobić krok po kroku dowiesz się z wpisu do którego link znajduje się poniżej.

Link: https://mattbox.pl/jak-dodac-strone-do-google-search-console/


Co zyskasz używając google serach console?

 • Dowiesz się na jakie zapytania użytkowników wyświetla się Twoja strona
 • Poznasz liczbę kliknięć które generują konkretne frazy zapytań 
 • Dowiesz się ile podstron bloga masz zindeksowanych w google
 • Zyskasz stały monitoring stanu indeksacji witryny
 • Google podpowie Ci co możesz zmienić na stronie aby była bardziej przyjazna dla użytkowników

Co to jest indeksacja?

Indeksacja – to ilość podstron Twojego serwisu znajdująca się w wyszukiwarce google, takiej indeksacji dokonują roboty google.

Jeżeli chcesz przyspieszyć indeksację i wskazać google jakie podstrony znajdują się na Twojej witrynie możesz ręcznie dodać do google serach console mapę strony. Jak to zrobić znajdziesz również we wpisie do którego link masz już powyżej.

Tutaj znajdziesz link do narzędzia Gogole Serach Console

Jeżeli chciałbyś poznać dokładną liczbę użytkowników, którzy Cię odwiedzają nie tylko za pośrednictwem wyszukiwarki, musisz użyć drugiego narzędzia od google którego nazwa zapewne nie jest Ci obca.

Google Analytics


Mowa oczywiście o Google Analytics, który jest niewątpliwie jednym z lepszych narzędzi do analizy ruchu na Twojej stronie.

Aby rozpocząć korzystanie z google analytics wystarczy na swoim blogu umieścić kod śledzenia dostarczony przez google, w przypadku blogów opartych na wordpress sprawa jest jeszcze prostsza. Odpowiednia wtyczka załatwi sprawę.

Dokładny poradnik jak to zrobić znajdziesz tutaj:

https://mattbox.pl/jak-zainstalowac-google-analytics-na-wordpress/

Dzięki usłudze google analytics dowiesz się dokładnie ilu użytkowników odwiedza Twojego bloga oraz jakie są źródła tych wizyt.

Korzystając z tych danych jesteś wstanie określić który kanał pozyskania czytelników jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Ponadto dzięki tej wiedzy będziesz wstanie wzmocnić siłę ruchu z innych źródeł.

Jak sprawdzić ruch na stronie dzięki Google analytics

Na pierwszy rzut oka google analytics może wydać się skomplikowany, jest w nim masa opcji jednak podstawowe takie jak ogólna liczba użytkowników wchodzących na Twoją stronę znajdziesz bardzo szybko.

Wystarczy z lewego menu (screen 2) wybrać Odbiorcy – Przegląd, a następnie wybrać zakres dat z którego chcesz uzyskać informacje. W ten sposób dowiesz się jaki jest ruch na Twojej stronie w wybranym okresie czasu.

Jak sprawdzić ruch na stronie google anxalytics
Screen 2

Na karcie która się wyświetli znajdziesz takie informacje jak:

 • Ilość sesji użytkowników
 • Czas odwiedzin
 • Ilość odsłon
 • Kraj z którego pochodzą użytkownicy
 • Język
 • Miejscowość
 • System operacyjny

Jak sprawdzić źródła pozyskania ruchu na stronie


Jeżeli chcesz dowiedzieć się czy użytkownicy przyszli do Ciebie z wyszukiwarki, z social mediów od innych blogerów lub stron, wystarczy że przejdziesz do zakładki Pozyskanie-Przegląd (Screen 3)


Za pomocą tych informacji możesz dokładnie śledzić jak Twoje działania promocyjne wpływają na ruch na stronie.

Załóżmy że komentujesz dużo na innych blogach, każdy Twój komentarz to link do Twojego własnego bloga, w google zobaczysz czy takie działanie pozyskuje Ci własnych czytelników.


Dzięki połączeniu Google analyics i Google Serach console dowiesz się dokładnie na które strony najczęściej trafiają Twoi czytelnicy, jest to super przydatna rzecz jeżeli prowadzisz bloga. Dzięki niej poznasz najcześciej odwiedzane artykuły co pozwoli Ci lepiej odpowiadać na potrzeby czytelników. Ponadto możesz na popularnych stronach zachęcać do odwiedzenia innych części bloga.

Oprócz wspomnianych funkcji google analytics ma ich o wiele więcej. Dzisiaj skupiam się tylko na tym jak sprawdzić ruch na stronie. Dokładniejszą analizą google analytics zajmę się w innym wpisie, tymczasem zachęcam Cię do samodzielnego odkrywania możliwości narzędzia od google.

Link do google analytics znajdziesz tutaj: https://analytics.google.com/analytics/web/

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.