2 min. czytania

Witaj w seri WordPress Basics czyli podstawach wordpressa i wiedzy niezbędnej do swobodnego zarządzania nim bez obaw że coś popsujesz. Chcąc zainstalować worpdressa samodzielnie, zawsze będziesz musiał zacząć od tego kroku, jest nim konfiguracja klienta FTP dla Twojego serwera. Gotowy? Zaczynajmy!

Zakładam że masz podstawową wiedzę z zakresu danych które będą nam niezbędne do takiej konfiguracji czyli:

  • host serwera od twojego dostawcy
  • login do serwera FTP
  • hasło do serwera

Jeżeli nie wiesz skąd pobrać te dane musisz skorzystać z pomocy swojego dostawcy hostingu.

Pierwszym krokiem będzie pobranie programu tzw. Klienta FTP – niezbędnego do zarządzania plikami na naszym koncie hostingowym, w tym celu polecam pobrać program File Zilla jest zupełnie darmowy i banalnie prosty w obsłudze.

Kliknij w logo aby pobrać program.

Kiedy już zainstalujemy File Zille przechodzimy do zapisania konfiguracji do logowania na nasz serwer, w tym celu klikamy ikonę z trzema komputerami (screen10) przejdziemy do okna w którym należy kliknąć nowy adres w celu podania danych do logowania.


Screen 10

Puste pola wypełniamy kolejno:

Serwer – w tym polu wpisujemy adres ftp który otrzymaliśmy od naszego dostawcy hostingowego bardzo często ma on postać: ftp-nazwakonta.adresdomenydostawcy.pl

Następnie konieczne jest przełączenie trybu logowania na normalny aby móc wypełnić pozostałe dane.Login – jest do login który ustanowiony został do połączeń FTP, również powinieneś go otrzymać od swojego dostawcy usług hostingowych.

Hasło – hasło ustalone do konta FTP

Po wypełnieniu danych klikamy POŁĄCZ, jeśli wszystkie dane są poprawne program połączy się z naszym kontem a my zobaczymy po prawej stronie pliki które się na nim znajdują. Po lewej stronie natomiast widzimy pliki które mamy na dysku, pozwala to swobodnie przy pomocy przeciągnięcia z jednego okna na drugie uploadować pliki na serwer.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.