5 działań SEO do zrobienia na Twoim blogu
Jeżeli blogujesz i dopiero zaczynasz, to ten artykuł jest dla Ciebie. Jeżeli siedzisz w tym już nieco dłużej, ale nic nie robiłeś pod kątem SEO to ten wpis również jest dla Ciebie. To co, klikasz?
Jak to jest z tym SEO i pozycjonowaniem?
Blogerzy dzielą się na takich którzy planują od początku działania SEO, mając na uwadze pozycjonowanie przy pisaniu tekstów, oraz takich którzy mają to gdzieś 🙂
I uwierz mi nie żadna z tych dróg nie determinuje w żaden sposób powodzenia lub porażki. Po prostu chcesz to optymalizujesz bloga pod SEO, nie chcesz? też dobrze. Znam blogerów którzy odnieśli sukces nie myśląc nawet o pozycjonowaniu.
Pamiętaj jednak, że bez google i social mediów nie istniejesz. No bo niby skąd czytelnicy się o Tobie dowiedzą? Dlatego uważam, że chociażby odrobina SEO na blogu nie zaszkodzi.
… jeszcze jedno, jeżeli ogarniasz SEO to nie trać tutaj czasu, będzie o totalnych podstawach dla początkujących.
1. Załóż konto i podepnij usługę google analytics
Analytics to darmowe narzędzie od Google, dzięki któremu dowiesz jak wygląda ruch na Twoim blogu. Rozbudowane statystyki pozwolą Ci poznać się skąd przychodzą użytkownicy, w jakim są wieku, narodowości i wiele innych informacji dzięki którym będziesz mógł jeszcze lepiej dostosowywać treści na blogu.
Niezależenie czy optymalizujesz bloga pod kątem SEO czy nie, warto mieć u siebie Google Analytics. Chociażby dlatego, że dzięki niemu za pomocą czytelnych wykresów dowiesz się czy Twojego bloga odwiedza coraz więcej użytkowników.
Instalację narzędzia zaczynasz od rejestracji na stronie usługi: https://analytics.google.com/
Następnie wystarczy ściągnąć wtyczkę google analytics i spiąć ją ze swoim kontem. Szczegółowe informacje na temat instalacji znajdziesz tutaj: https://mattbox.pl/jak-zainstalowac-google-analytics-na-wordpress/
2. Dodaj stronę do Google Search console
Kolejne narzędzie od Google będące świetnym dodatkiem do poprzedniego. Serach console jest bardziej ukierunkowany w stronę optymalizacji pod wyszukiwarkę. Jest swego rodzaju pomostem pomiędzy google, a naszą stroną.
Przy użyciu Serach console dowiesz się na jakie zapytania użytkownicy trafiają na Twoją stronę, i jak klasuje się Twoja strona na poszczególne słowa kluczowe. Ponadto zostaniesz poinformowany jeżeli występują problemu z indeksacją Twojej strony, lub zawiera ona jakieś błędy utrudniające użytkowanie.
Jak dodać swojego bloga do google serach console dowiesz się z tego wpisu: https://mattbox.pl/jak-dodac-strone-do-google-search-console/
3. Zainstaluj wtyczkę Yoast Seo
Jeżeli obawiasz się, że nie wiesz nic o optymalizacji strony pod kątem SEO. Nie pękaj, z Yoast SEO nie musisz posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy, no prawie żadnej.
Yoast SEO to wtyczka, która podpowie Ci jak zmienić treść wpisu tak aby była ona bardziej przyjazna dla wyszukiwarki pod kątem wybranej przez Ciebie frazy kluczowej.
Zastosowany we wtyczce system kolorowych lampek, wygeneruje dla Ciebie informacje o tym co powinieneś zrobić aby optymalizacja była jak najlepsza.
Narzędzie jest o tyle dobre, że dzięki nie mu nie tylko dokonasz optymalizacji tekstów ale również nauczysz się jak to robić bez użycia wtyczki. Gwarantuje, że po czasie sam będziesz dążyć do uzyskania wszystkich zielonych lampek.
Wtyczkę pobierzesz z wyszukiwarki wtyczek wordpress wpisując Yoast SEO.
4. Wygeneruj mapę strony
Mapa strony to nic innego jak spis podstron na Twoim blogu, dzięki takiej mapie roboty sieciowe będą mogły łatwiej indeksować zawartość Twojej strony.
Mapa znajduje się najczęściej pod linkiem www.twojastrona.pl/sitemap.xml
Metod tworzenia jej jest wiele, możesz to zrobić poprzez generator np ten: https://www.xml-sitemaps.com zapisać plik na dysk i wrzucić go na serwer ręcznie.
Takie generatory mają zazwyczaj ograniczenia co do ilości generowanych stron, przy większych serwisach mogą umieścić w pliku tylko część wpisów. Dlatego polecam Ci tworzyć mapę automatycznie dzięki wspomnianej wtyczce Yoast Seo.
Wystarczy że przejdziesz do wtyczki, zakładka funkcję i klikniesz włącz przy Mapa strony XML Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz pamiętać o aktualizacji mapy przy dodawaniu nowych treści.
5. Zacznij monitorować postęp korzystając z monitorów pozycji
Jakiekolwiek działanie bez sprawdzania postępu i tego w która stronę zmierzamy mija się z celem, dlatego zadbaj o monitor pozycji słów kluczowych od samego początku.
Takie monitory są zazwyczaj płatne ale jest to niewielki koszt w stosunku do tego co dzięki temu zyskujemy. W tym wpisie znajdziesz trzy propozycje które miałem okazję testować:
https://mattbox.pl/jak-sprawdzic-pozycje-w-google-3-narzedzia-do-monitorowania-pozycji/
Niektóre z przedstawionych powyżej rozwiązań warto zastosować nawet jeżeli nie będziesz kładł(a) wielkiego nacisku na SEO, przydadzą się informacyjnie. Pamiętaj, że im więcej wiesz o czytelnikach Twojego bloga tym większa szansa, że Twoje treści spotkają się z większym zainteresowaniem. To tyle na dzisiaj trzymaj się 🙂