Błąd łączenia się z bazą danych wordpress

Podobno jest to jeden z najczęściej przytrafiających się błędów w wordpress. Jeżeli właśnie pokazał się Tobie, to tutaj dowiesz się jak go naprawić. 


Błąd łączenia się z bazą danych

Komunikat o którym piszę pojawia się w przypadku kiedy dane dostępu do bazy danych są w jakiś sposób błędne. WordPress zwraca nam wtedy informację o problemie połączenia się z bazą danych. (Screen1)

Błąd łączenia się z bazą danych
Screen 1

Informacja ta występuje często również po angielsku „Error establishing a database connection”. Zależene jest to od ustawień języka, w każdym razie oznacza dokładnie ten sam problem.

Ten wpis ma wersję video na YouTube, kliknij poniżej i zobacz nagranie.

Możliwymi przyczynami tego błędu poza błędnymi danymi, może być również awaria samej bazy danych lub serwera na którym się znajduje. Jednak te zdarzają się raczej rzadziej.

Porównaj dane dostępowe do bazy danych

Dane dostępowe do Twojej bazy danych znajdują się na serwerze w pliku wp-config.php.

Pierwsze co powinieneś zrobić to sprawdzić czy dane w Twoim pliku są zgodne z tymi, które otrzymałeś z hostingu. W tym celu zaloguj się poprzez klienta FTP na serwer. Pobierz plik wp-config.php i edytuj go w jakimś programie do kodowania jak np. Coda lub najprościej w notatniku.

Struktura danych w tym pliku wygląda jak poniże. Dane które powinny Cię interesować to: DB_NAME, DB_USER, DB_PASSWORD, DB_HOST.

zawartość pliku wp-config.php

Porównaj je z danymi od hostingodawcy. Jeżeli się różnią to znalazłeś właśnie przyczynę błędu, jeżeli są takie same czyta dalej.

Sprawdź host bazy danych

W pliku wp-config w pozycji DB HOST zazwyczaj wystarczy wpisać localhost aby połączenie z bazą było nawiązane. Zdarza się jednak, że hostingodawca stosuję inny adres host który musi zostać wpisany w tą pozycję.

Co zrobić aby dowiedzieć się czy tak jest w Twoim przypadku?

Poszukaj w panelu administracyjnym hostingu informacji szczegółowych na temat bazy danych. Domyślnie takie informacje są umieszczane w miejscu, w którym znajdziesz dane logowania do bazy danych.

Jeżeli okaże się, że host musi być inny, podmień go na zalecanego przez usługodawcę.

Sprawdź uprawnienia użytkownika bazy danych


Porównałeś zgodność danych logowania, a błąd łączenia z bazą danych nadal występuje?

Przyczyna takiego stanu może leżeć po stronie braku uprawnień użytkownika.
Do każdej bazy danych może mieć dostęp wielu użytkowników, być może Twój użytkownik nie posiada odgórnych uprawnień dla tej konkretnej bazy.

Aby to sprawdzić zaloguj się  ponownie do panelu swojego serwera. W zależności od typu każdy panel będzie wyglądał inaczej, dlatego nie będę opisywał tutaj jak to zrobić.

Jeżeli podejrzewasz, że problem może być właśnie tutaj, a nie wiesz jak się za to zabrać napisz do mnie lub w komentarzu.


Sprawdź czy baza danych działa

W tym celu ponownie będziesz musiał skorzystać z panelu serwera i wydobyć z niego link do phpMyAdmin.

Mając link bezpośrednio do phpMyAdmin przeprowadź prosty test.
Polega on na zalogowaniu się danymi które posiadasz bezpośrednio do bazy danych. Sprawdzisz tym samym przy okazji ich poprawność.

Jeżeli zalogujesz się do bazy bez żadnych problemów oznacza to, że z nią wszystko porządku.

Polecam również sprawdźić czy adres główny wordpress zgadza się z adresem domeny. Często przy zmianie domeny pomija się ten zabieg, który może skutkować właśnie takim komunikatem.

Znajdziesz go w tabeli options (Screen 3)

Screen 3

Mam nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom udało Ci się rozwiązać problem.

Przenosząc stronę na inny serwer lub zmieniając domenę należy pamiętać o danych, które musimy zmienić aby zapewnić poprawne funkcjonowanie naszej strony.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.