Wirus wordpress sprawdź czy coś złapałeś na stronie

Każda strona umieszczona w sieci jest narażona na ataki wirusów, hakerów lub innego złośliwego oprogramowania. Jeżeli chcesz sprawdzić czy Twoja strona nie złapała jakiegoś syfu to zapraszam do artykułu.


Wirus wordpress – jak sprawdzić czy mam wirusa?

Skoro tu trafiłeś to zapewne podejrzewasz, że coś mogło przyplątać się na twojego bloga lub stronę. W zależności od typu takiego wirusa może on wyrządzić szkody nie tylko odwiedzającym, ale również negatywnie wpłynąć na Twoją stronę.

Poprzez złośliwe skrypty rozsyłające spam, wirusy wykradające loginy i hasła i infekujące użytkowników, Twoja strona może trafić na spam listę lub zostać całkowicie zablokowana przez Google. Stracisz wtedy cały ruch, a tego zapewne byś nie chciał.

W sieci dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na skanowanie stron w poszukiwaniu niepokojących objawów. Pokażę Ci dziś te z których korzystałem i świetnie się sprawdziły w walce z wirusami.

Sucuri

To jedno z lepszych narzędzi z których miałem okazję korzystać, narzędzie jest płatne ale również w wersji darmowej pozwala na przeskanowanie strony.

Skaner wirusów online znajdziesz tutaj: https://sitecheck.sucuri.net

Narzędzie pokaże Ci z jakim rodzajem złośliwego oprogramowania masz do czynienia, szczególnie przydatny jest kiedy wirus zablokuje Ci dostęp do panelu administracyjnego.

Poznając zagrożenie z którym masz do czynienia jesteś wstanie z pomocą wyszukiwarki szybko znaleźć porady jak się go pozbyć. Celowo nie opisuje tutaj jak usunąć wirusy ponieważ nie wiedząc z czym masz do czynienia jest to jak wróżenie z fusów.

Sucuri ma również swoją wtyczkę Screen 1, która zaraz po instalacji skanuje wordpress w poszukiwaniu podejrzanych zmian w plikach systemu. Dzięki stałemu monitoringowi możesz za wczasu zareagować jeżeli pojawi się coś niepokojącego.

Wirus wordpress
screen 1

Wordfence

To kolejna wtyczka która będzie monitorować Twoją stronę. Bardziej rozbudowana niż Sucuri, pozwala na wybór rodzaju skanowania dopasowany do sytuacji w której się znajdujesz.

Dla przykładu: dla właścicieli stron którzy podejrzewają, że zostali zaatakowani skan strony będzie dokładniejszy aniżeli standardowy wykonywany według harmonogramu.

Wtyczka pozwala również monitorować ruch na stronie. Blokuje połączenia które mogą wydawać się podejrzane, chcące np uzyskać dostęp do strony logowania.

Wordfence wirus wordpress

Dodatkowo możesz ustawić sobie powiadomienia na maila o wszelkiego rodzaju zdarzeniach które zaniepokoiły wordfence. Takie rozwiązanie sprawi, że będziesz mógł zapomnieć że masz tą wtyczkę.

Wordfence ma opcję darmową jak i płatną dającą więcej możliwości, chociaż te w wersji darmowej uważam za wystarczające.

Mam nadzieje, że używając powyższych narzędzi dowiesz się czy coś dolega Twojej stronie.  Jeżeli borykasz się z jakimś złośliwym oprogramowaniem daj znać w komentarzy, postaram się pomóc.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.