Tryb konserwacji wordpress

[rt_reading_time] min. czytania

Co jeśli chcesz dokonać istotnych zmian na stronie, ale nie chcesz aby w tym czasie użytkownicy mieli do niej dostęp? Jest na to sposób – tryb konserwacji. Zobacz jak to działa.


Czym jest tryb konserwacji wordpress?

Pewnie nie raz widziałeś na stronach napis „wracamy wkrótce”, „trwa przerwa” lub „prace serwisowe” itp. Jest to tymczasowa strona stworzona na czas nanoszenia zmian na stronę.

Jej zadaniem jest nie odpuszczenie użytkownika na stronę na której trwają pracę, w ten sposób nie zobaczy witryny która może się źle wyświetlać przez dodawane zmiany.

Sposobów stworzenia takiej strony jest mnóstwo od tych bardziej zaawansowanych związanych z przekierowaniami w htaccess po bardzo proste możliwe dzięki odpowiedniej wtyczce. Jakiej? o tym w dalszej części.

Przełącz się na tryb konserwacji

Jeżeli chcesz w prosty sposób przełączyć stronę w tryb konserwacyjny wystarczy że zainstalujesz wtyczkę SeedProd – comming soon

Po ściągnięciu, instalacji i aktywacji w lewym menu pojawi się menu z ustawieniami

Podstawowe opcje wtyczki są darmowe i całkowicie wystarczalne. Oczywiście jeżeli chcesz możesz sobie wykupić subskrypcję wersji pro, która daje dostęp do wielu szablonów stron tymczasowych oraz innych opcji.

Wracając do konfiguracji, po kliknięciu w Ustawienia pojawi się karta w której możemy włączyć tryb konserwacji wordpress. Wystarczy zaznaczyć opcję włącz. Screen 1

tryb konserwacji wordpress
Screen 1

W dalszej części Screen 2 znajdują się pola w których możesz wpisać nagłówek oraz treść informacji która pojawi się na stronie. Jest możliwość dodania również logo.

Opcje trybu konserwacji
Screen 2

Co ciekawe wtyczka ma również opcje SEO, możesz dodać nagłówek title strony, opis a nawet umieścić kod śledzenia z analytics.

Po wprowadzeniu danych wystarczy, że klikniesz zapisz zmiany i od tego momentu strona zostanie przestawiona w tryb konserwacyjny.


Od tej chwili dostęp do strony ma tylko zalogowany użytkownik wordpressa, nie zdziw się więc jeżeli w pierwszej chwili nie zobaczysz strony tymczasowej. Musisz się wylogować 🙂

W wersji darmowej aktywna jest również zakładka wygląd. Screen3  której Pozwala ona wybrać na jakim tle kolorystycznym będą znajdować się napisy, jak również otrzymujesz możliwość edycji kolorów samych napisów. Dzięki temu można stworzyć naprawdę fajnie wyglądająca stronę tymczasową.

Screen 3

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieje, że wpis okazał się przydatny.  Nie codziennie zmieniamy wygląd strony ale sądzę że taki tryb na pewno się przyda. Jeżeli znasz inne wtyczki tego typu pozwalające na więcej to podziel się nimi w komentarzu.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.