Wtyczki WordPress na początek

Witam Cie w piątek… Lubisz? Ja też go uwielbiam dlatego dzisiaj będzie o czymś przyjemnym.
Do wordpress możesz zainstalować tysiące wtyczek pytanie tylko, które wybrać? Jeżeli chcesz się dowiedzieć od których najlepiej zacząć, to mam nadzieje że zapach świeżo zaparzonej kawy roznosi się już po Twoim pokoju. Zapraszam do lektury.


Wtyczki wordpress od których powinieneś zacząć

Zainstalowałeś właśnie wordpress piękny, czysty, pachnący świeżością system nie skalany żadną wtyczką. No może poza Akismet która instalowana jest domyślnie.

Co dalej, co zainstalować, co dodać…?

Nie instaluj wszystkiego o czym przeczytasz, co znajdziesz, lub ktoś Ci podpowie. Instaluj tylko to czego potrzebujesz.

Ten wpis podzieliłem pod kątem funkcjonalności które były mi niezbędne na początku, oczywiście później zainstalowałem wiele różnych mniej lub bardziej usprawniających życie wtyczek ale zawsze kierowałem się ich przydatnością.

Analiza – dla tych co lubią patrzeć jak rośnie

Niezależenie od tego co tworzysz w wordpress, czy jest to blog z poradami czy strona firmowa informacje o ruchu na niej są niezbędne. Osobiście nie wyobrażam sobie nie kontrolować ilości odwiedzin i nie wiedzieć na czym stoję.

Zadbaj o analizę od pierwszego dnia i zainstaluj wtyczkę Google Analytics zakładając uprzednio konto na platformie google.

Dzięki niej będziesz miał ruch na stronie pod kontrolą, dowiesz się dzięki temu jak Twoje działania marketingowe wpływają na ruch Twojej witryny.

Pozycjonowanie i optymalizacja – dla tych co chcą się zaprzyjaźnić z SEO

Punkt drugi który powinieneś odhaczyć pierwszego dnia to instalacja wtyczki wordpress Yoast SEO. Jeżeli nie masz pojęcia o pozycjonowaniu i optymalizacji stron www, to ta wtyczka pomoże, nauczy, doradzi co zrobić aby Twoja strona była dla google atrakcyjniejsza.

Jest to jedna z wielu wtyczek które pomagają przy optymalizacji, jednak mnie urzekła najbardziej, chyba za sprawą zielonych lampek 🙂 ( zainstaluj a dowiesz się o czym piszę )

Zabezpieczenie – dla przezornych

O backupach powiedziano już wiele, a jeszcze więcej nie wykonano. Chcąc należeć do grupy która dba o kopię zapasową zaopatrz się we wtyczkę BackWPup.

Wtyczka pozwala na tworzenie backupu strony na zewnętrznym serwerze, a dla tych co nie posiadają drugiego hostingu istnieje możliwość tworzenia kopii zapasowej na dropboxie. Ciekawe rozwiązanie nie sądzisz?

Gorąco zachęcam do zaopatrzenia się w jakąkolwiek formę backupu, nie koniecznie w formie wtyczki wordpress. Mimo iż nad taką mamy największą kontrolę. Pozwoli Ci to spać spokojnie, a w przypadku jakiejkolwiek utraty danych zawsze będziesz miał możliwość przywrócenia stanu strony. W zależności od tego jak długo będziesz przechowywał backup, takie możliwości jego przywrócenia uzyskasz.

Więcej o tworzeniu backupu znajdziesz w moim innym wpisie tutaj:

https://mattbox.pl/jak-zrobic-backup-strony/

Kontakt – oczywista oczywistość

O formularzu kontaktowym nie będę się tutaj rozpisywał, zapewne wiesz już na ten temat sporo. Powinieneś go mieć na stronie lub chociaż podać do siebie e-mail. Do tworzenia formularzy podsunę Ci wtyczkę o której pewnie już słyszałeś, mowa o Contact Form 7.

To na co chciałem szczególnie zwrócić Twoją uwagę to budowanie listy mailingowej. Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów, ale koniecznie zacznij już od samego początku.

Możesz zacząć od formularza zapisu na newsletter, później rozwiniesz sposób pozyskania maili z pomocą darmowego produktu, ebooka, itp.

Dlaczego to takie ważne? Ano dlatego że bardzo duża część użytkowników może już nigdy nie zawitać na Twoją stronę lub bloga. Warto zdobyć do nich adres mailowy aby kiedy nadejdzie czas przypomnieć o swoim istnieniu.

Narzędziem które używam jest mailchimp – znajdziesz go tutaj.
Darmowa wersja na początek powinna wystarczyć, aby zbudować podstawową listę subskrybentów. Do obsługi w wyszukiwarce znajdziesz różne wtyczki wystarczy wpisać „mailchimp” – osobiście korzystam z MC4WP.

Dzięki temu narzędziu możesz tworzyć na stronie formularze newslettera, wyskakujące popupy zachęcające do zapisania się czy też osobne landing page dla pozyskania klientów. Możliwości jest naprawdę sporo.

Liczę że ten wpis pomoże Ci w wyborze swoich pierwszych wtyczek, a przede wszystkim pozwoli Ci uniknąć nadmiernego przeładowania nimi strony. Czasami mniej znaczy więcej i w tym przypadku świetnie się to sprawdza. Niezależnie czy zainstalujesz te wtyczki czy inne które przypadną Ci do gustu pamiętaj o tym co napisałem wcześniej. Instaluj tylko przydatne rzeczy.

Byłbym zapomniał zaczynam pracę nad e-bookiem o SEO. Jeżeli nie chcesz przegapić darmowego rozdziału który będzie dostępny dla subskrybentów newslettera, to zapisz się już dziś.
Formularz znajdziesz poniżej 🙂

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.