3 min. czytania

Chcesz pozycjonować swoją stronę sam? W tym wpisie znajdziesz narzędzia SEO które przyspieszą Twoje pozycjonowanie. Ich użycie da Ci prawdziwą frajdę i satysfakcję z wykonanej pracy. Nie każ mi czekać dłużej i kliknij :-)


Narzędzia SEO niezbędne przy pozycjonowaniu

Temat narzędzi pod SEO pojawiał się już na blogu, jednak mimo tego otrzymuję zapytania czego dokładnie używać aby przyniosło efekty. Oczywiście żadne narzędzie, nawet najlepsze nie wykona za nas pracy, która w przypadku pozycjonowania po prostu musi być dobrze zrobiona.

W artykule skupię się tylko na trzech narzędziach, których znajomość w mojej opinii jest absolutnie niezbędna, jeżeli oczywiście planujesz zacząć pozycjonować sam.

Przypuszczam, że wiele osób czytających ten artykuł będzie już z nich korzystało, jednak liczę na to że znajdą się użytkownicy którzy usłyszą o nich po raz pierwszy.

Yoast SEO

Zaczynamy od genialnej wtyczki dla wordpress. Jeżeli jeszcze jej nie masz, to przerwij czytanie i zainstaluj 🙂 Yoast SEO jest narzędziem od którego powinieneś zacząć zanim zabierasz się za resztę. Wtyczka pomoże Ci przy optymalizacji strony i pozwoli doskonale przygotować ją pod wyszukiwarki.

Przede wszystkim zagwarantuje Ci oszczędność czasu. Nie będziesz musiał znać reguł optymalizacji tekstu i innych „chwytów SEO”, a używając wtyczki na codzień nauczysz się wszystkiego bez żadnego wysiłku. Yoast na bierząco podpowie Ci co masz poprawić w tekście aby był on bardziej przyjazny wyszukiwarkom.

Po aktywacji rozszerzenia na każdej podstronie i wpisie pojawi się okno wtyczki. Znajduje się ono poniżej okna edycji (screen 1).

Narzędzia SEO dla Ciebie
screen 1

Używając jej najlepiej najpierw podać frazę kluczową którą dany tekst ma pozycjonować (screen 2) a następnie wypełnić wpis tekstem.

Narzędzia SEO które powinieneś poznać
screen 2

Wtyczka ma wbudowany swego rodzaju system trzystopniowej oceny w postaci lampek.

  • Zielona – bardzo dobrze 
  • Pomarańczowa – wciąż jest coś do zrobienia
  • Czerwona – totalnie do kitu

Ponadto otrzymasz dokładne podpowiedzi co masz zrobić aby uzyskać zieloną lampkę (screen3) ocena tekstu brana jest pod uwagę w dwóch kategoriach SEO oraz czytelności.

Narzędzia SEO od których powinieneś zacząć
screen 3

Otrzymując dwie zielone oceny możesz być pewny że Twój tekst w dużym stopniu będzie pozytywnie potraktowany przez wyszukiwarki.

Google Analytics

Narzędzie od giganta z Mountain View pozwoli Ci zobaczyć co dokładnie dzieje się na Twojej stronie, ale przede wszystkim dowiesz się czy Twoje działania przynoszą jakikolwiek efekt.

Jak sama nazwa wskazuję googole analytics to nic innego jak statystyki, a czego? można powiedzieć że bardzo wielu rzeczy od wejść na stronę, po ruch na niej do śledzenia skonfigurowanych wcześniej kampanii. Opcji i zastosowań jest mnóstwo, to tylko od Ciebie zależy jak je wykorzystasz. Nie martw się jeżeli na początku przytłoczy Cię panel administracyjny, najważniejsze to poprawnie zainstalować go na stronie a potem pójdzie z górki.

Jak zainstalować google dowiesz się z tego wpisu:

Jak zainstalować google analytics na wordpress

Google search console

Kiedy pisze ten artykuł google search console otrzymał możliwość połączenia z googole analytics. Dzięki temu możesz uzyskać informacje o wyszukiwaniach w google analytics.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym jest kolejny produkt google. Po dodaniu strony do google search console otrzymujemy informacje o tym jak naszą stronę widzi wyszukiwarka.
Narzędzie powiadamia nas o stanie indeksacji strony, ewentualnych błędach które mogą wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie oraz co najważniejsze ruchu generowanym przez konkretne zapytania.

Dzięki tej ostatniej funkcji sprawdzisz jaki ruch generują frazy na które się pozycjonujesz. Dowiesz się również poprzez jakie frazy użytkownicy trafiają na Twoją stronę. Uwierz mi idzie się czasami mocno zdziwić co użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę.

Aby uruchomić usługę google wystarczy się zarejestrować i dodać do niej stronę, jak to zrobić znajdziesz w tym wpisie:

Jak dodać stronę do google search console

Mam nadzieję że tym krótkim wpisem rozwiałem Twoje wątpliwości jakie narzędzia SEO są przydatne na początku. Do kompletu przyda się również kilka innych ale o nich innym razem.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.