Jak sprawdzić szybkość strony?

Na zaangażowanie czytelnika masz kilka sekund, co jeżeli przez te cenne sekundy strona się dopiero ładuje? Najprawdopodobniej Twój odbiorca pójdzie sobie gdzie indziej. Zobacz jak sprawdzić czy szybkość Twojej strony jest zadowalająca.


Szybkość strony czy to naprawdę takie ważne?

Strony których szybkość działania nie zwala z nóg są gorzej traktowane przez google. W wynikach wyszukiwania pojawiają się niżej i ciężko się je pozycjonuje. Warto zatem sprawdzić jak wygląda stan Twojej witryny i co ewentualnie możesz w niej poprawić.

Przygotowałem zestaw 5 narzędzi dzięki którym sprawdzisz jak szybko ładuje się Twoja strona. Każde z nich działa na podobnej zasadzie sugerując również podpowiedzi na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę.

IsITWP

Narzędzie isitwp

Pierwsza na liście IsItWp to strona która poza sprawdzeniem prędkości witryny ma kilka innych ciekawych zastosowań. Mianowicie podpowie nam czy strona została ona oparta na wordpress jak również udzieli informacji jakich wtyczek używa oraz jaki wykorzystuje szablon.Podpowiedzi dotyczące sugerowanych zmian na stronie są posegregowane w łatwo dostępnych kategoriach, dzięki czemu powinny być dość zrozumiałe nawet dla laika.

Pingdom


Pingdom

Pingdom to bardzo znana strona do testu prędkości, przed rozpoczęciem testu polecam wybrać europejski serwer do testów który będzie bardziej wiarygodny. Podobnie jak w przykładzie powyżej otrzymamy listę elementów wypadających dobrze i będących do poprawy.


UpTrends

UpTrends zmierz szybkość strony

Kolejne darmowe narzędzie jedno z moich ulubionych, a to za sprawą przejrzystego dobrze zaprojektowanego interfejsu graficznego. Takie zboczenie grafika 😉 Mamy tu kilka ciekawych możliwości, mianowicie wybór testu dla urządzenia mobilnego lub komputera, ustawienie rozdzielczości, przeglądarki czy rodzaju połączenia z jakiego korzystamy. Ponadto tak jak w poprzednim przykładzie istnieje możliwość wyboru lokalizacji testu z podziałem na miasta.

GTMetrix

GTMetrix szybkość strony

GTMetrix podobnie jak jego poprzednicy pozwala na darmowy test prędkości strony. Po teście otrzymasz wyniki w postaci wykresów kołowy z podziałem na najbardziej obciążające elementy strony. Graficznie jest nieco ubogo ale nie o to przecież chodzi.


Google Speed Insights

sprawdź szybkość swojej strony w google speed insights

Ostatnie ale nie najmniej ważne czyli narzędzie od google. Moim zdaniem będzie najlepszym wyznacznikiem stanu naszej witryny pod kątem postrzegania przez wyszukiwarkę google.Google jednym testem daje ocena punktową dla telefonów i komputerów, wskazując w osobnych wynikach co mamy do poprawienia. W porównaniu do niektórych wyżej przedstawionych rozwiązań działa bardzo szybko. Jest oczywiście darmowy.
Przy pomocy przedstawionych narzędzi sprawdzisz szybkość strony i jeżeli okaże się konieczne będziesz mógł wdrożyć zmiany. W kolejnym artykule opiszę narzędzia które w przypadku wordpressa świetnie go optymalizują pod kątem szybkości strony.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.