Jak zrestartować wordpress

Może się zdarzyć, że będziesz chciał powrócić do czystej kopii wordpressa, jak się za to zabrać i jakich użyć narzędzi dowiesz się z poniższego wpisu. Zapraszam.

Przywrócenie wordpressa do ustawień fabrycznych 🙂

Wersję video tego wpisu możesz obejrzeć poniżej.

Przyczyn dla których możesz chcieć zrestartować wordpress jest mnóstwo, najczęściej spotykam się z tym wśród osób które realizują strony dla klientów. Wtedy konieczności powrócenia do czystej kopii zdaje się występować najcześciej.

Powodem tego może być np. błąd przy instalacji zawartości demo szablonu dla nowej strony, bardzo częstym problemem jest duplikacja zawartości (czyt. klikniemy podwójnie przycisk Import Demo) samemu mi się to zdarzyło 😉

W takim przypadku restart jest zbawieniem, uwierz mi.

Jak zrestartować wordpress

Najszybszą i najprostszą metodą restartu jest ta za pomocą pluginu WP Reset i taką też zaprezentuje Ci poniżej.

UWAGA! O ile nie wykonujesz resetu z powodu błędów na stronie radze zawsze wykonać backup.

Jak wykonać backup dowiesz się z tego wpisu:
Jak zrobić backup strony

Oczywiście pierwsze co musisz zrobić to ściągnąć i zainstalować WP Reset, kiedy to uczynisz przejdź do zakładki Narzędzia – WP Reset zobaczysz screen jak poniżej.

Screen 1

Powyższa tabelka obrazuje co zostanie zresetowane a co pozostanie bez naruszenia. Wtyczka Wp Reset oferuje możliwość restartu określonych elementów wordpressa bez konieczności kasowania całej strony. Otrzymujesz między innymi możliwość restartu:

  • samego szablonu który używasz
  • pamięci cache
  • danych wordpress
  • usunięcia samych szablonów 
  • usunięcia samych wtyczek
  • wyczyszczenia folderu uploads

Nas jednak interesuje podstawowy reset przywracający wordpress do pierwotnej wersji. W tym celu przejdź na sam dół tabelki powyżej aż zobaczysz pole do wpisania „reset”. Screen 2

Screen 2

Wpisanie reset jest swego rodzaju zabezpieczeniem, a jednocześnie potwierdzeniem że napewno chcemy dokonać resetu wordpress.

Używając widocznych na screenie checkboxów możesz zaznaczyć opcję dzięki którym wtyczka przywróci siebie samą, szablon lub wszystkie wtyczki które w momencie resetu były aktywne.

Po kliknięciu reset otrzymasz ostateczne zapytanie czy aby napewno dokonać resetu, kliknięcie spowoduje zrestartowanie wordpressa. Po zakończonym procesie przywita Cię screen czystej kopii systemu.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi zaoszczędziłeś trochę czasu. Jeżeli masz ochotę na więcej takich porad zapraszam do działu Quick Tips – szybkie porady

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.