2 min. czytania

Jeżeli dodajesz zdjęcia do swojej strony lub wpisów na blogu, ale nie stosujesz „altów” to w tym wpisie pokaże Ci jak to zrobić. Zobacz jak zastosować tą prostą zasadę SEO na swojej stronie.

Co to jest atrybut alt grafiki?

Atrybut alt czyli alternative text jest opisem obrazka który wstawiamy na stronę. Opis ten wyświetla się w momencie kiedy grafika nie zostanie wczytana przez przeglądarkę. Korzystają z niego również roboty sieciowe, które w ten sposób dowiadują się co znajduje się na grafice.

Element ten wykorzystywany jest z powodzeniem przy optymalizacji tekstu, możesz go użyć jako „nośnika” słów kluczowych. Oczywiście jak w przypadku wszystkich działań SEO nie należy przesadzać, staraj się stosować „alty” opisujące to co rzeczywiście znajduje się na grafice z wykorzystaniem fraz kluczowych.

Jak dodać atrybut alt w wordpress?

Kiedy poznałeś już definicje „altów” możemy przejść do praktyki, dodanie ich do obrazka jest bardzo proste. Pokażę Ci kilka sposobów jak możesz dodać alternatiie text do grafiki na swojej stronie.

Pierwszym sposobem jest dodanie opisu zaraz po dodaniu grafiki do Twojej biblioteki mediów, znajdując się na karcie biblioteki po prawej stronie znajdują się właściwości grafiki (Screen 1).
W polu Alternatywny tekst wpisz opis obrazka zawierający słowa kluczowe.

opis w bibliotece mediów
Screen 1

Jak zapewne wiesz od jakiegoś czasu wordpress ma wbudowany edytor Gutenberg, dlatego zaprezentuje Ci jak dodać opis zarówno przez gutenberga jak i klasyczny edytor.

Edytor klasyczny

Znajdując się w edytorze wpisu lub strony dodaj do niego obrazek, a kiedy pojawi się w edytorze kliknij przycisk edycji. Otworzy się okno (Screen 2) w którym możesz dodać opis.

Edytor klasyczny dodanie tekstu alt
Screen 2

Gutenberg

W przypadku nowego edytora wordpress sytuacja wygląda ciut inaczej, po dodaniu obrazka wystarczy na niego kliknąć. W prawym panelu menu pojawią nam się właściwości obrazka w śród których znajduje się pole na tekst opisu (Screen 3).

Dodanie opisu edytor Gutenberg
Screen 3

Atrybut alt można dodać również z poziomu kodu HTML wystarczy wtedy do linka obrazka dopisać:

alt="Jak dodać atrybut alt?"


kod obrazka będzie wtedy wyglądał tak:

<img class="wp-image-754" src="„obrazek.jpg”" alt="Jak dodać atrybut alt?">

Porada: Dobrą praktyką SEO jest nadawanie nazw plikom odpowiednio do tego co przedstawiają. Pamiętaj że wyszukiwarka grafiki Google może również generować spory ruch na stronie.

Dzisiaj poznałeś kolejny element składający się na optymalizację stron www pod kątem SEO. Tak jak kiedyś wspomniałem pozycjonowanie to szereg działań, których umiejętne stosowanie pozwoli Ci na przestrzeni czasu osiągnąć zaplanowany cel.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.