Co to jest wordpress?

Jeżeli chcesz stworzyć własną stronę lub bloga i szukasz wiedzy na ten temat, słyszałeś o wordpress i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej to dobrze trafiłeś. W tym wpisie dowiesz się czym jest wordpress i czego potrzebujesz aby móc z niego korzystać.

Co to jest wordpress

WordPress to darmowy system do budowania stron internetowych, blogów, sklepów i czego tam sobie tylko wymarzysz. I to jest właśnie najlepsze w wordpress, że ogranicza Cię tylko wyobraźnia. No i oczywiście wiedza ale tą akurat możesz zdobyć na przykład na tym blogu 🙂

Początki wordpress sięgają roku 2003. Został stworzony jako platforma do zakładania bogów, która szybko przeistoczyła się w CMS (czyli content management system – system zarządzania treścią).
 Dzisiaj jak podaje oficjalna strona wordpress 41% wszyskich stron jest na nim zbudowanych, sporo prawda?

Dlaczego wordpress jest taki popularny?

To co czyni wordpress tak bardzo popularnym jest jego elastyczność i możliwości dostosowania do swoich potrzeb. Jak zapewne słyszałeś istnieje coś takiego jak wtyczki do wordpress. Właśnie dzięki nim wordpress daje takie możliwości.

Wtyczki to skrypty napisane pod system wordpress rozszerzające jego funkcjonalności, w miarę poznawania systemu odkryjesz, że istnieją wtyczki praktycznie do wszystkiego. Czasami jest to przekleństwem bo do rzeczy które mógłbyś bez znajomości kodu zrobić sam są również wtyczki, a nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Warto pamiętać, że każda wtyczka obciąża trochę silnik wordpress przez co ich nadmiar może spowalniać Twoją stronę. Na początku jednak nie warto żebyś się tym przejmował.

WordPress.com

co to jest wordpress

 

W sieci spotkasz dwie strony opatrzone logo wordpress, jedna z końcówką com, a druga org dlaczego tak jest?

Strona z końcówką com to platforma blogowa wordpress, tam założysz swojego bloga bez konieczność posiadania własnego serwera. Po prostu rejestrujesz się wpisujesz nazwę i już masz bloga.

Taki blog będzie jednak nieco ograniczony, a co najważniejsze dostępny będzie pod domeną wordpressa, która wygląda tak jakastamnazwa.wordpress.com

Jeżeli myślisz przyszłościowo o swoim blogu to zalecam skorzystanie z domeny org, czym to się różni dowiesz się poniżej.

WordPress.org

Wchodząc na wordpress.org znajdziesz po prawej stronie przycisk get wordpress po jego kliknięciu zostaniesz przeniesiony na stronę na której możesz pobrać pliki wordpress.

W paczce którą pobierzesz masz wszystkie niezbędne pliki potrzebne do uruchomienia wordpressa, aby dokonać instalacji wordpress będziesz potrzebował:

1. Domeny internetowej – gdzie ją kupić najtaniej dowiesz się z tego wpisu Gdzie kupić domenę

2. Hostingu/serwera – tutaj znajdziesz propozycje 
Jaki Hosting wybrać

Postawienie wordpress na swoim własnym koncie hostingowym otwiera Ci drogę do mnóstwa możliwości. W ten sposób będziesz wstanie zbudować blog, stronę, sklep internetowy, a nawet portal. Dlatego zdecydowanie rekomenduje korzystać z tej opcji aniżeli możliwości dostępnych na wordpress.com.

Zalety wordpress


Z punktu widzenia osoby nie znającej się na programowaniu i innych aspektach tworzenia stron www to prosty i intuicyjny panel administracyjny wordpress jest najistotniejsza zaletą. Ponadto
system ma również wiele innych zalet.

1. Jest za darmo – za wordpressa i większość wtyczek nie płacisz, nawet te które mają opcje płatne udostępniają podstawowe funkcjonalności za darmo, które bardzo często są wystarczające.

2. Popularność – dzięki której masz dostęp do ogromnej ilośći materiałów związanych z nauką wordpresss

3. Łatwość tworzenia – chcąc stworzyć prostą stronę jesteś wstanie ją po prostu „wyklikać” to znaczy, że nie musisz uczyć się programowania.

4. Szablony – szablony pozwalają Ci zmieniać wygląd wordpress w zależności od potrzeb, dostępnych jest mnóstwo darmowych, a płatne nie są jakoś specjalnie drogie. Koszt zawsze będzie dużo niższy niż miałbyś zlecać stworzenie strony programistom.

Tutaj znajdziesz szablony które polecam: Szablony wordpress

Jak zacząć z wordpress?Jeżeli pierwszy raz trafiłeś na mojego bloga i jesteś totalnie zielony w temacie wordpress to polecam zacząć od artykułów wprowadzających do tematu.

Wszystko czego potrzebujesz aby zacząć znajdziesz na liście tematów poniżej: Jak zacząć blogowanie

Przechodząc po koleji przez wpisy dowiesz się jak zacząć i jak zbudować własną stronę w wordpress, krok po kroku. Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia i zaprosić do obserwowania mnie na instagramie lub facebooku tam znajdziesz zawsze najnowsze informacje. Do zobaczenia.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.