Przenoszenie wordpressa na inny serwer

Przenoszenie wordpressa na inny serwer to coś z czym większość z nas wiąże pewne obawy i słusznie. Wizja, że Twój Blog, który odwiedzają tysiące czytelników nagle zniknie, chociażby na chwile przyprawia o dreszcze. Jak się do tego przygotować i jak przenieść wordpressa na inny serwer aby nie dostać zawału dowiesz się czytając ten wpis.
Jeżeli wiesz co robisz to przeniesienie wordpressa na inny hosting nie powinno przysporzyć Ci problemów. Dobrze przed przystąpieniem do działania zrobić sobie listę zadań do wykonania. Zrobiłem to za Ciebie i wypunktowałem najważniejsze elementy które będziesz musiał wykonać.
Przenoszenie wordpressa na inny serwer – co będziesz musiał zrobić.
- Utworzyć kopię aktualnej bazy danych w formie pliku do importu sql
- Ściągnąć wszystkie pliki bloga na dysk
- Utworzyć bazę danych na nowym serwerze
- Wgrać pliki na nowy serwer
- Zaimportować bazę na nowy serwer
- Zaparkować domenę na nowym serwerze – jeżeli na nowym serwerze będziesz korzystał z tej samej.
Pamiętaj, że przekierowanie domeny na nowy serwer chwilę trwa, teoretycznie do 24 godzin ale bardzo często dzieje się to o wiele szybciej.
1. Przenoszenie wordpressa na inny serwer – utwórz kopię swojej bazy danych
W celu utworzenia kopi bazy danych twojego wordpressa, będziesz potrzebował wtyczki o której już pisałem przy okazji instalacji certyfikatu SSL, chodzi o migrate-db.
Wcześniej korzystaliśmy z niej w celu zmiany linków w bazie na https, a dzisiaj możesz jej użyć do stworzenia kopii, i eksportu pliku z bazą.
W tym celu ściągnij w wtyczkę, a po jej uruchomieniu i aktywacji przejdź do niej z lewego menu Narzędzia»MigrateDB. (screen1)

W tym miejscu nic nie musisz robić, no prawie nic 🙂 Zakładam, że przenosisz bloga pod tą samą domenę więc usuń korzystając z przycisku X pozycje przy Find/Replace. Kliknij Export a kopia zacznie się generować, a po zakończeniu ściągnie Ci się plik SQL.
2. Ściągnie pliki ze starego serwera na dysk
Teraz czas na krok drugi do którego będzie Ci potrzeby jakiś program do łączenia z serwerem przez FTP. Jeżeli nigdy z takiego nie korzystałeś to znajdziesz podpowiedź w innym moim wpisie:
Kiedy wiesz już co i jak z FTP wystarczy, że przeciągniesz katalog z wszystkimi plikami bloga na swój dysk.
W zależności od wielkości Twojego bloga, ilości używanych wtyczek, mediów itp czas ściągania plików może być różny. W tym czasie możesz również dokonać konfiguracji FTP dla nowego serwera.
Dane do połączenia znajdziesz u swojego hostingodawcy, najczęściej w Twoim panelu serwera. Będąc w panelu nowego serwera możesz przejść do następnego kroku.
3. Przenoszenie wordpressa na inny serwer – stwórz bazę danych na nowym serwerze
Aby wgrać plik z kopią bazy, który utworzyłeś wcześniej musisz najpierw stworzyć pustą bazę danych. W zależności od hostingu mieści się to w różnych miejscach panelu.
4. Przenieś pliki bloga na nowy serwer
Jeżeli skonfigurowałeś już połączenie FTP z nowym serwerem, przypomnę tylko, że dane do FTP generujesz sobie z panelu hostingu, to możesz zabrać się już za wgranie plików.
W tym celu połącz się z kontem FTP nowego serwera i przeciągnij katalog z blogiem na nowe konto FTP.
Jest to rozwiązanie na przyszłości, jeśli będziesz chciał tworzyć subdomeny dla np. sprzedaży kursów, książek w postaci sklep.mojadomena.pl to pliki sklepu wgrasz sobie już do innego katalogu.
Dzięki temu utrzymasz porządek na serwerze 🙂 a przecież lubimy porządek :D
Zanim zaczniesz wrzucać pliki zmień zawartość pliku wp-config.php.
Chodzi o zmianę danych bazy, a dokładniej podmiana jej nazwy, użytkownika i hasła które znajdują się w tym pliku na dane nowego hostingu.
Nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem tych danych pliku, wygląda to jak poniżej:
define('DB_NAME', ‚nazwa_twojej_bazy’);/** Nazwa użytkownika bazy danych MySQL */
define('DB_USER', ‚nazwa_uzytkownika');/** Hasło użytkownika bazy danych MySQL */
define('DB_PASSWORD', 'haslo');/** Nazwa hosta serwera MySQL */
define('DB_HOST', 'localhost');
5. Zaimportuj bazę danych na nowy serwer.
Jedną z ostatnich ale nie ostatnią czynnością jest wgranie utworzonej kopii bazy danych. W tym celu przejdź do swojego panelu hostingu i poszukaj linku do phpMyAdmin.
Do phpMyAdmin logujesz się danymi nowej bazy, przy niektórych serwerach nie jest to wymagane. Baza otwierana jest bezpośrednio z panelu.

Aby dokonać importu klikasz w nazwę bazy danych po lewej stronie (screen 2) a następnie przycisk Import u góry. W oknie które się pojawi wybierasz „wybierz plik” i wskazuje plik SQL z kopią na dysku. Następnie po prawej stronie wciskach „wykonaj” i baza zostanie zaimportowana.
W tym momencie pozostało już tylko jedno.
6. Przekieruj adresy DNS domeny na nowy serwer.
Ostatnią czynnością jest przekierowanie domeny na nowy serwer, w tym celu najpierw w panelu hostingu dodajesz twoją domenę i wskazujesz aby kierowała do katalogu z blogiem.
Następnie w panelu rejestratora domeny zmieniasz serwery nazw czyli DNS na te odpowiadające nowemu serwerowi. Te adresy mają najczęściej postać dns1.jakasnazwa.pl , dns2.jakasnazwa.pl
Po dokonaniu tej zmiany pozostaje poczekać.
Jeżeli miałeś na domenie certyfikat SSL musisz się skontaktować z nowym hostingodawca aby zainstalował Twoje klucze certyfikatu, które musisz wygenerować u poprzedniego hostingodawcy.
Po tej zmianie resztę robisz jak w tym wpisie: Jak zainstalować certyfikat SSL
Przenoszenie wordpressa na inny serwer może się wydawać trudne. Nie miej obaw o utratę danych, przynajmniej dwie kopie bazy wykonałeś przy samym przeniesieniu więc nic złego się nie stanie. Jeżeli nie będziesz mógł sobie z czymś poradzić to napisz do mnie lub w komentarzu, postaram się pomóc 🙂
Tymczasem, trzymaj się 🙂
Zdjęcie autorstwa Edvin Richardson z Pexels