Jak zainstalować certyfikat ssl na wordpress

Jeżeli mierzysz się właśnie z zamiarem instalacji certyfikatu SSL na swojej stronie, to ten artykuł jest dla Ciebie, znajdziesz w nim wszystko co potrzebne aby zainstalować SSL na wordpress.


Czas na wiarygodność z certyfikatem SSL!

Czym w ogóle jest ten SSL? Otóż w dużym skrócie jest to protokół szyfrowania danych między serwerem a użytkownikiem, zapewniający bezpieczeństwo i poufność.

Wizerunkowo jest postrzegany przez użytkowników jako zapewnienie wiarygodności, szczególnie w przypadku sklepów internetowych gdzie mamy do czynienia z płatnościami dla których jest wymagany.

Jeżeli prowadzisz sklep to absolutny „must have” natomiast jeżeli jesteś blogerem lub prowadzisz stronę firmową to na pewno będzie pozytywnie postrzegany przez Twoich użytkowników. Dlatego warto zastanowić się nad jego instalacją, jak to zrobić? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Jak zainstalować certyfikat SSL na serwerze?

Aby zacząć instalację SSL na wordpress musisz najpierw wykupić certyfikat u swojego hostingodawcy, poniżej wklejam linki do najpopularniejszych usług hostingowych.

Dalsze informacje konfiguracyjne znajdziecie w panelu każdego z nich. Polecam również skontaktować się z infolinia lub chatem firmy w której chcecie zakupić certyfikat.

https://www.nazwa.pl/certyfikaty-ssl

https://home.pl/ssl/

https://blink.pl/certyfikaty-ssl/

https://zenbox.pl/certyfikaty-ssl/

Jak zainstalować certyfikat SSL na wordpress?

Jeżeli przeszedłeś już przez konfigurację SSL na serwerze teraz czas na wordpress. Zmiana jest bardzo prosta ale zalecam wykonanie backupu przed przystąpieniem do działania.

Jeżeli nie wiesz jeszcze jak wykonać backup niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule:

Jak zrobić backup strony?

Zacznij od ściągnięcia wtyczki Really Simple SSL. Po jej pobraniu wystarczy ją tylko aktywować.
Wtyczka po aktywacji dokona za Ciebie przekierowania nagłówka z http na https.

Sugeruję włączyć jeszcze przekierowanie 301 w htacess które jest szybsze, aby tego dokonać wejdź w ustawienia SSL screen 1, ustawienia główne i przestaw przełącznik „Włącz przekierowanie 301 w .htaccess” screen 1

Jak dodać certyfikat SSL
Screen 1

Dzięki temu bez zbędnych konfiguracji Twoja strona przełączy się na połączenie szyfrowane.

To jednak nie koniec, może się zdarzyć, że na stronie nadal masz linki w treści lub obrazki które mają nagłówek http. Wystarczy jeden taki link, a przeglądarka pokaże że strona nie jest bezpieczna.

by zmienić to w bardzo prosty i szybki sposób ściągnij wtyczkę WP Migrate DB. 
Po instalacji i aktywacji przechodzimy do wtyczki screen 2

Jak zainstalować certyfikat SSL
screen 2

zaznaczamy opcję Find and Replace screen 3.

jak włączyć certyfikat ssl
screen 3

Teraz w pola Find/Replace wystarczy że wpiszesz adres bez http który chcesz zmienić na https
screen 4

Jak zainstalować certyfikat ssl na wordpress
screen 4

Ostatnim krokiem jest usunięcie pola New file path klikając na X (teraz nie potrzebujesz tej opcji ) screen 4 i naciśniecie buttonu find & replace który znajduje się poniżej.

Wtyczka rozpocznie podmienianie linków na stronie, potrwać to może od kilku do kilkunastu sekund w zależności jak duża jest Twoja baza danych.

Jeżeli wszystko poszło zgodnie z planem powinieneś teraz cieszyć się stroną zabezpieczoną certyfikatem SSL 🙂

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.