Jak stworzyć mapę strony?

Mapa strony jest tym samym co spis treści dla książki. Zebranymi w jednym miejscu informacjami o tym co można w niej znaleźć. Różnica polega na tym, że mapa strony nie służy użytkownikom a robotom indeksujący stronę. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak przygotować mapę dla google i na co zwrócić uwagę, zapraszam do lektury!

Po co tworzyć mapę strony?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz zrozumieć jak roboty sieciowe indeksują witryny.

Robot sieciowy – jest to program który zbiera informacje o treściach znajdujący się na stronach www i o ich strukturze przekazując je do wyszukiwarki. W naszym przypadku mowa o robotach google bo istnieją oczywiście różne spełniające inne funkcje.

Robot trafiając na Twoją stronę porusza się poprzez hiperłącza czyli najprościej mówiąc linki które napotka na swojej drodze. W ten sposób przeskakuje z podstrony na podstronę indeksując je.

Teraz najważniejsze!

Czasami na stronie napotka link zewnętrzny i poprzez niego opuści wpis udając się dalej. W tym miejscu pojawia się ona cała na biało 😉 czyli Twoja mapa strony.

Kiedy robot trafia na mapę strony widzi w niej całą strukturę i z jej poziomu ma dostęp do każdego elementu. Dzięki temu znacznie możesz przyspieszyć indeksacje swojej strony przez wyszukiwarkę.

Ponadto w mapie strony możesz zawrzeć informacje o tym które linki mają zostać pominięte, jak również o tym jak często Twoja witryna jest aktualizowana.

Właśnie dlatego warto tworzyć mapę strony, a jak to zrobić napiszę Ci poniżej.

Jak stworzyć mapę strony?

Poniżej opisze Ci jak stworzyć mapę strony z pomocą wtyczki, którą już zapewne znasz. 
Tak chodzi o Yoast SEO. Dzięki tej wtyczce mapa strony aktualizacje się automatycznie, a Ty możesz zapomnieć o jej istnieniu.

Przejdź z lewego menu wordpress do wtyczki Yoast SEO na jej główną kartę (Screen 1) a następnie przejdź do zakładki funkcje.

Jak dodać mapę strony
Screen 1

Tutaj wystarczy że przełączysz suwak na „Włącz” przy pozycji Mapa strony XML (Screen 2) i gotowe, od tego momentu Twój plik sitemap.xml będzie generował się sam.

Włącz mapę strony www
Screen 2

Jeżeli chcesz podejrzeć jak wygląda wystarczy przejść pod adres na Twojej stronie: https://www.adrestwojejstrony.pl/sitemap.xml

Dowiedziałeś się właśni jak z pomocą wtyczki Yoast SEO wygenerować swoją mapę strony, w kolejnych wpisach o SEO poruszę temat Google search console a wraz z nim wróci temat mapy strony 🙂 Pozdrawiam

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.