Jak sprawdzić czy masz nieaktywne linki na blogu?

Dziś będzie o tym czego nie ma czyli o linkach które wygasły, przestały być aktualne lub się po prostu „popsuły” Dlaczego to takie ważne i po co o tym wspominam dowiesz się z wpisu poniżej. 


Nieaktywne linki na blogu

Kiedy piszesz bloga to z czasem rozrasta się on coraz bardziej – to naturalna kolej rzeczy. Jeżeli piszesz regularnie to nie odkrywam tutaj ameryki i Twój blog będzie angażował Cię coraz bardziej.

Poniżej nagranie na którym pokazuję jak wyszukać nieaktywne linki na blogu.

Coraz więcej prac do ogarnięcia staje się faktem i to nie tylko na blogu. Więcej obowiązków to większa szansa na przeoczenie faktu, że któryś z linków do artykuł z jakiś powodów przestał działać.

Co wtedy?

Nic w tym strasznego jeżeli link nie pojawia się gdzieś w social mediach, bo to że google go zindeksował to masz jak w banku. Problem pojawia się wtedy kiedy wielokrotnie udostępniałeś taki link w social mediach i teraz użytkownicy klikając w niego widzą piękny błąd 404 🙂

Pamiętaj, że linki które prowadzą do nikąd są z czasem usuwane z google, jeżeli jest ich dużo może mieć to negatywny wpływ na pozycjonowanie.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

Zabezpieczenie w tym przypadku jest bardzo proste i co najważniejsze darmowe. Wystarczy, że dodasz stronę do google search console. Jeżeli jeszcze nie dodawałeś strony do google search console to poradnik jak to zrobić znajdziesz w linku poniżej.

Jak dodać stronę do Google Search Console

Google search console pozwala Ci na wgląd w stan indeksacji Twoich linków w google.

Jeżeli któryś z nich przestanie być aktywny lub google wykryje inny problem z indeksacją zostaniesz o tym powiadomiony.

Rozwiązanie to pozwoli Ci mieć kontrolę nad linkami w przyszłości. Indeksacja chwilę potrwa. Dlatego jeżeli potrzebujesz sprawdzić czy nie masz błędów 404 na stronie w danej chwili możesz to zrobić szybciej. Przeczytaj poniżej jak.

Sprawdź już teraz czy nie masz nieaktywnych linków

Mowa oczywiście o wtyczce Broken Link Checker dzięki której sprawdzisz stan swojego bloga. Zaraz po instalacji wtyczka dokona pierwszego skanu Twojego bloga wyświetlając ilość zeskanowanych stron i liczbę linków nieaktywnych. Screen 1

nieaktywne linki na blogu
Screen 1

W opcjach możesz ustawić co ile taki skan ma się odbywać i czy masz być o tym powiadomiony np. na e-mail ponadto masz możliwość wyboru jakiego typu linki mają być sprawdzane.

Dzięki tej wtyczce sprawdzisz nie tylko linki do głównych arytkułów ale również te które znajdują się w tekstach i linkują wewnątrz bloga, kategorie, tagi itp

Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć na blogu nieaktywne linki to taki szybki skan będzie dla Ciebie jak znalazł. Długofalowo polecam jednak Google Search console, który pozwoli Ci mieć pieczę nad blogiem bez zbędnego obciążania wtyczkami.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.