Ile kosztuje założenie bloga
Czy rzeczywiście założenie bloga nic nie kosztuje? A może jednak są to kwoty rzędu setek złotych, które mogą okazać się zniechęcającą barierą? Jeżeli planujesz założenie bloga to koniecznie przeczytaj na co się przygotować.
Ile kosztuje założenie bloga?
Postanowiłem napisać na ten temat z prostej przyczyny. Gdybym to ja zaczynał i nie miał pojęcia na tematy związane z blogowaniem to bardzo chciałbym wiedzieć z jakimi kosztami powinienem się liczyć na start.
Tak się składa, że bez rozeznania możesz mocno przepłacić, a co za tym idzie uznać już na wstępie, że koszty są dla Ciebie zbyt duże. I najnormalniej w świecie powiedzieć sobie „nie opłaca mi się to” ale czy aby napewno?
Z tego wpisu dowiesz się:
1. Czego będziesz potrzebował na początek, co jest niezbędne, a co możesz odłożyć na później.
2. Gdzie szukać atrakcyjnych ofert i na co zwrócić uwagę.
3. Linki do konkretnych aktualnych promocji
4. Podsumowanie kosztów
1. Czego potrzebujesz żeby zacząć
Poniżej znajdziesz absolutny niezbędnik, bez wymienionych elementów nie „postawisz” bloga na własnych warunkach. Co znaczy na własnych warunkach? w skrócie to że jesteś dzierżawcą lub właścicielem wymienionych elementów. Jedyną osobą która może Ci wyłączyć blog jesteś Ty sam.
Domena – Twój unikalny adres internetowy, pod którym znajdzie się Twój blog. W zależności od
dostawcy jesteś wstanie wykupić domenę w granicach od 0zł do 100zł gdzie totalnie nie zwracaj uwagi i nigdy nie kupuj domeny za 100zł (to zdzierstwo)
Serwer – Miejsce na Twojego bloga tutaj z cenami jest bardzo różnie, podobnie jak z tym co w danym pakiecie otrzymujesz. To na co zwracam szczególną uwagę to fakt, że dla jednego bloga nie potrzebujesz nie wiadomo jakich zasobów.
Nie patrz zatem na ilośc baz danych, kont mail, przestrzeni dyskowej itp. W 99,9% przypadków to co oferują najniższe pakiety u danego hostingodawcy w zupełności Ci wystarczy.
Ceny zaczynają się od 50zł celowo nie piszę górnej kwoty bo jest tutaj zbędna, możesz znaleźć oferty nawet za 1000zł miesięcznie i więcej ale Tobie to zupełnie niepotrzebne. Skup się na najtańszych ofertach, poniżej wyjaśnię Ci na co zwrócić uwagę.
SSL – Certyfikat bezpiecznego szyfrowania dla domeny, jeżeli nie wiesz co to w dużym uproszczeniu chodzi o szyfrowanie połączenia miedzy serwerem a użytkownikiem.
Dla użytkowników odwiedzających Twojego bloga objawia się symbolem kłódki na pasku adresu w przeglądarce. Czy potrzebujesz tego na start? Absolutnie nie więc jeśli z czegoś masz tutaj zrezygnować to właśnie z SSL.
Ceny wahają się od 10zł do 100zł
WordPress – silnik Twojego bloga który nie kosztuje Cię nic oczywiście jeżeli nie korzystasz z płatnych wtyczek ale spokojnie jest ich tyle, że znajdziesz darmowy odpowiednik niemalże każdej. Ponadto nawet te płatne często w wersjach darmowych są zupełnie wystarczające.
WordPressa pobierzesz sobie tutaj: https://wordpress.org/download/
Szablon – skórka, template, czy po prostu wygląd Twojego bloga dla wordpress znajdziesz ich tysiące, czy potrzebujesz płatnego? NIE! Na początek w zupełności wystarczy Ci jakiś darmowy który znajdziesz w wyszukiwarce wewnątrz panelu wodpressa. Nie potrzebujesz wodotrysków, a z czasem sam dowiesz się czego potrzebujesz.
2. Gdzie szukać atrakcyjnych ofert i na co zwrócić uwagę
Poniżej znajdziesz listę miejsc które przeglądałem i uważam za godne uwagi z podziałem w zależności od usług. Nie wiem kiedy będziesz czytał ten artykuł dlatego korzystając z tej listy sam znajdziesz aktualnie najkorzystniejsze oferty.
To firmy z których korzystałem osobiście lub znam je ze względu na klientów którzy z nich korzystali. Na potrzeby tego artykułu sprawdziłem aktualne ceny które znajdziesz w punkcie trzecim.
Domenę kupisz tutaj:
https://rejestracjadomen.pl
https://cyberfolks.pl/domeny-rejestracja/
https://home.pl/domeny/
https://www.lh.pl/domeny
Serwer wykupisz tutaj:
https://cyberfolks.pl/hosting-www/
https://www.lh.pl/hosting
https://www.webd.pl
https://blink.pl
Na przykład: niektóre rozwiązania kosztują na start 50zł i przy odnowieniu 100zł Znajdziesz promocje w których kwota na start wynosi 0zł a po roku 150zł co mimo wstępnej oszczędności długofalowo jest znacznie droższe.
Certyfikat SSL wykupisz u hostingodawcy, aktualnie warto zwrócić uwagę na darmową wersję certyfikatu SSL dawaną do kont hostingowych.
Tak jak wspomniałem według mnie nie potrzebujesz na początek płatnych szablonów, jednak jeżeli uważasz że musisz mieć coś lepszego bo to inwestycja na przyszłość znajdziesz ich mnóstwo na Theme Forest link tutaj: https://1.envato.market/Ke0LyN ( jest to link afiliacyjny za każdy twój zakup otrzymam prowizję. dzięki )
Koszt płatnych szablonów waha się od 14$ do 60$ gdzie średnio przy kwocie 40$ masz już naprawdę bardzo dobry szablon.
3. Linki do konkretnych najtańszych ofert, które znalazłem – stan na dzień 11.05.2021
Domenę
wykupisz najtaniej za 9zł netto (11,07 brutto) na
odnowienie po roku za 90zł netto (110,70zł brutto) odnowienie jest przymusowe, brak odnowienia będzie skutkował kosztem 50zł
Serwer
Najbardziej atrakcyjną ofertę jaka znalazłem oferuje również LH
chodzi o opcję Orange za 50zł netto (61,50zł brutto) rocznie odnowienie po roku 100zł netto (123zł brutto)
Dodatkowo w tej cenie otrzymujesz Certyfikat SSL Let’s Encrypt.
4. Ile kosztuje założenie bloga – podsumowanie kosztów
Koszt na start jest zależny od tego czy skorzystasz z aktualnych promocji i ofert oraz tego czy skorzystasz z darmowych rozwiązań czy płatnych. Jeżeli jednak zapytam ile kosztuje założenie bloga to śmiało można podać kwotę minimalną.
Przy skorzystaniu z powyższych rozwiązań minimalna kwota jaką zapłacisz to 72,57zł brutto.
Według mnie nie jest to cena stanowiąca wielką barierę wejścia i jeżeli myślisz o związaniu swojej przyszłości z blogiem i działalnością w internecie to warto zaryzykować.
W tej cenie otrzymasz: Domenę, Serwer, Certyfikat SSL
Pamiętaj również że ceny i promocje nieustannie się zmieniają a podana powyżej kwota może ulec z czasem zarówno zmniejszeniu jak i powiększeniu.
Mam nadzieje że dzięki mojemu wpisowi dowiedziałeś się ile kosztuje założenie bloga i zachęciłem Cię do podjęcia działania w tym kierunku. Powodzenia.