Co to jest domena?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć co to jest domena, gdzie ją kupić i o co w tym wszystkim chodzi
to zapraszam Cię do lektury tego wpisu.

Co to jest domena?

Najprostszą definicją domeny jest stwierdzenie, że jest to po prostu adres internetowy. Na dobrą sprawę na tym etapie nie chcąc zagłębiać się w szczegóły mógłbym zakończyć 🙂 Z drugiej strony nie chcę Cię zanudzać szczegółami więc postaram się osiągnąć jakiś kompromis w tej kwestii, zacznę więc od podstaw.

Domena internetowa to adres pod którym znajdują się najczęściej strony, blogi, sklepu lub inne usługi internetowe. Na domenie oparte są również adresy e-mail którymi posługujemy się na codzień, można śmiało powiedzieć że to właśnie na domenach opiera się współczesny internet.

Z czego składa się domena?

Domena składa się z dwóch części, nazwy własnej wymyślonej najczęściej przez właściciela domeny oraz jej rozszerzenia np.:

mattbox.pl = mattbox jest nazwą własną a pl rozszerzeniem domeny

Możemy również powiedzieć, że pl jest domeną najwyższego poziomu a mattbox domeną drugiego poziomu.

Co to jest domena najwyższego poziomu?

Domeny najwyższego poziomu to ostatnie litery które znajdują się po kropce tzn. dla domen krajowych będą to np.: pl, cz, ru, us, uk itp. powyżej nich nie znajdują się już żadne inne domeny.

Rozróżniamy również najwyższy poziom domen funkcjonalnych np. com, gov, edu, org.


Co to jest subdomena?

Subdomena to adres związany z domeną główną i połączony z nią kropką np. sklep.mattbox.pl w tym przypadku sklep określamy jako subdomenę. Potocznie jednak przyjęło się traktowanie subdomeny jako całości adresu jak powyżej.

Po co tworzyć subdomeny?

Tworzenie subdomen jest świetnym rozwiązaniem kiedy prowadząc stronę lub bloga chcemy kierować użytkowników do konkretnego miejsca za pomocą unikalnego adresu. Dla przykładu wspomniany wyżej sklep sklep.matbox.pl łatwiej wpisać i zapamiętać niż matttbox.pl/sklep, ponadto prezentuje się o wiele lepiej.

Subdomeny często mają zastosowanie przy stronach wielojęzycznych, możesz wtedy spotkać adresy wyglądające w następujący sposób pl.mattbox.pl i en.mattbox.pl.

Gdzie kupić domenę internetową?

Zakupu domeny dokonujesz u rejestratora domen wnosząc opłatę za rejestracje lub jej brak jeżeli trafisz na promocje, a następnie chcąc trzymać domenę na własność co roku odnawiasz abonament.

Zestawienie rejestratorów z których sam korzystam znajdziesz w innym moim wpisie na blogu o tutaj:

https://mattbox.pl/gdzie-kupic-domene/

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.