Automatyczne aktualizacje wordpress – jak włączyć

Automatyczne aktualizacje wordpress pozwalają na pobranie najnowszych wersji silnika, bez konieczności manualnego uruchamiania procesu z panelu wordpress. Dzisiaj będzie o tym jak uruchomić taką aktualizacje i na co powinieneś przy tym zwrócić uwagę.

Po co wogóle włączać automatyczne aktualizacje wordpress?

Poniżej znajdziesz nagranie na YouTube w którym pokazuje jak włączyć aktualizacje.

WordPress nie jest oprogramowaniem wolnym od błędów. Tak rozbudowane i elastyczne narzędzie często zawiera błędy i luki, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów. 
Dlatego deweloperzy wypuszczają aktualizacje, których zadaniem jest eliminacja zagrożeń i usprawnienie funkcjonalności silnika.

Domyślnie aby wykonac aktualizacjie, musisz zalogować się do panelu, przejść do zakładki Aktualziacje i tam kliknąć przycisk aktualizacji. Z doświadczenia wiem, że wielu właścicieli stron opartych na wordpressie po prostu o tym zapomina. Może cieżko w to uwierzyć ale zdarzały mi się strony, w których wordpress był w wersji 3.6 kiedy obena była już wersja 5.0

Taka strona to łatwy kąsek nie tylko dla hakerów, ale równiesz wszelkich robotów spamerskich wykorzystujących luki w starych wersjach wordpressa.

Dlatego właśnie warto uruchomić automatyczne aktualizacje wordpress, wszystko zrobi się za Ciebie samo, a Ty możesz śmało zapomnieć. Otrzymasz tylko powiadomienie na maila, że aktualizacja została zainstalowana.

Żeby nie było tak do końca różowo muszę wspomnieć, że automatyczne aktualizacje niosą ze sobą pewne ryzyko. O czym mowa dowiesz się czytając dalej.

Automatyczne aktualziacje wordpress jak je włączyć?

Możesz to zrobić na dwa sposoby, piewszy z nich polega na dopisaniu kodu do pliku wp-admin. W tym celu jak zwykle będziesz musiał dostać się na serwer poprzez klienta FTP i ściągnąć na dysk plik wp-config.php.

Podczas edycji dopisujesz poniższą linijkę kodu:

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

Uruchamia ona automatyczne aktualizacje, problem w tym że dotyczy to również wersji developperskich czyli tak naprawdę wczesnych wersji produkcyjnych. Aby to wyłączyć niezbędne jest dodanie kolejnej linijki kodu, tym razem do pliku functions.php który znajdziesz w katalogu z aktualnie używanym szbalonem.

add_filter( 'allow_dev_auto_core_updates', '__return_false' );

Sposób który Ci pokazałem jest nieco bardziej zaawansowany, dlatego jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem polecam Ci skorzystać z łatwiejszego który znajdziesz poniżej.

Sposób nr 2

Wymaga od Ciebie instalacji wtyczki Easy Updates Manager. Po jej uruchmieniu z lewego menu wybierz kokpit i updates options. Powinieneś zobaczyć opcję wtyczki Screen 1.

automatyczne aktualizacje wordpress
screen 1

Następnie aby aktywować automatyczne aktualizacje wybierz z zakładki General sekcję WordPress core updates i tam zaznacz Auto Update All Releases. Screen 2.


screen 2

To wszystko, od teraz automatyczne aktualizacje wodpress są włączone.

Polecam pozostawić zaznaczone powiaodmienia e-mail o aktualizacjach, jak tylko taka aktualizacja zostanie zainstalowana Ty dostaniesz maila z informacją. Screen 3

screen 3

Jak zapewne zdążyłeś zauważyć Easy Updates Manager pozwala nie tylko aktualizować silnik wordpressa ale równiez inne wtyczki, szablony i tłumaczenia. Domyślnie są one ustawione w opcji „per plugin” co pozwala oddzielnie decydować o aktualizacjach każdej z wtyczek. Jeżeli chcesz zmienić opcje którejś z nich, wystarczy przejść do zakładki Plugins.

Automatyczne aktualizacje wodpress – zagrożenia

Wspomniałem wcześniej o ryzyku automatycznych aktualizacji, chciałbym Ci teraz powiedzieć o co chodzi i jak się przed tym zabezpieczyć.

WordPress to skomplikowane narzędzie które współpracuje z tysiącami wtyczek. Może się zdarzyć, że któraś z aktualizacji silnika nie będzie z nimi kompatybilna. Skutkiem takiej aktualizacji będą błędy, niepoprawne funkcjonowanie wtyczek lub nawet „wysypanie się” całej strony. Mozliwości jest naprawde dużo i nie wszystko jesteśmy wstanie przewidzieć, ale jesteśmy wstanie się zabezpieczyć.

Mowa oczywiście o regularnych backupach, mam nadzieje że już takie robisz a jeśli nie, to polecam Ci wpis w którym opisałem Jak zrobić backup strony. Dzięki temu nawet jeśli w wyniku aktualziacji coś się popsuje na stronie, w kilka chwil będziesz wstanie wrócić do stanu pierwotnego.

To tyle jeżeli chodzi o automatyczne aktualizacje wordpress. Mam nadzieje, że od teraz będziesz miał lżej nie musząc sobie nimi zaprzątać głowy.

Zdjęcie: Kawa zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.