2 min. czytania

Zapewne zdarzyło Ci się nie raz wprowadzać na blogu lub stronie duże zmiany. Jak to robiłeś? 
Online na „żywym organizmie” pod okiem użytkowników wchodzących na stronę czy na jakiejś wersji testowej niedostępnej dla wszystkich? A czy wiesz że jest możliwość wprowadzenia wordpress w tryb konserwacji?

Czym tak naprawdę jest wspomniany tryb konserwacji?

Każdy z nas ciągle się rozwija poszukując nowych rozwiązań, naturalnym jest więc że raz po raz wprowadzamy zmiany na naszych stronach starając się je ulepszyć. Pytanie tylko w jaki sposób to robimy? Zdarza się że wprowadzone zmiany czy aktualizacje potrafią nieźle namieszać wysypując nam całą stronę, chciałbyś żeby Twoi użytkownicy widzieli coś takiego? Przypuszczam że nie 🙂 

Tutaj z pomocą przychodzi tryb konserwacji a tak naprawdę jedna z wtyczek która go udostępnia. Wszystko co musisz zrobić to zainstalować wtyczkę Maintenance

tryb konserwacji wordpress

Jeżeli nie wiesz jak zainstalować wtyczkę zajrzyj tutaj:

https://mattbox.pl/jak-dodac-wtyczke-wordpess-wordpress-basics

Jak działa tryb konserwacji?

Po zainstalowaniu i aktywacji wtyczki wystarczy że wybierzesz z lewego menu Maintenance aby przejść bezpośrednio do ustawień (screen 1).

tryb konserwacji
Screen 1

Pierwsze co powinieneś zobaczyć to wielki czerwony przycisk (screen 2) który aktywuje tryb konserwacji, ale spokojnie narazie przejdźmy do ustawień :-)


Screen 2

Wtyczka posiada szereg opcji pozwalających na dostosowanie jej do swoich potrzeb, znajdziesz wśród nich między innymi (screen 3)

Screen 3
  • możliwość dodania tytułu okna, opisu i tekstu wyświetlanej wiadomości dla użytkowników
  • możliwość dodania logo
  • konfiguracja koloru tła, jego przezroczystości
  • konfiguracja kroju i koloru czcionki
  • możliwość podpięcia google analytics
  • możliwość skorzystania z płatnych szablonów strony konserwacyjnej

Po zakończeniu ustawiania wtyczki wystarczy zapisać zmiany i użyć wcześniej wspomniane przycisku uruchamiającego tryb konserwacyjny na stronie.

Od teraz każdy użytkownik który wejdzie na Twoją stronę lub bloga zobaczy komunikat na temat trwających prac serwisowych.

Natomiast Ty w tym czasie możesz spokojnie dokonywać wszelkich zmian bez obawy, że w przypadku jakiejś awarii użytkownicy zobaczą stronę trakcie prac.

Dzięki tej wtyczce możesz bez pośpiechu i stresu aktualizować i rozwijać swoją stronę.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.