Słynny błąd 500 internal server Error na wordpress

Kiedy na swoim blogu lub stronie zobaczysz ten niemiły komunikat – nie panikuj, idzie to naprawić całkiem łatwo, a jak? o tym przekonasz się czytając ten artykuł.

Zapewne czas Cię goni więc wyszczególnię poniżej przyczyny mogące powodować ten błąd, tak abyś mógł szybko zweryfikować czy któraś z nich dotyczy być może Twojej strony.

1. Plik htaccess – jeśli edytowałeś lub podmieniałeś go niedawno kliknij i przenieś się bezpośrednio do treści naprawiającej ten problem.

2. Nowe wtyczki – instalowałeś nowe wtyczki? – kliknij i zobacz jak je dezaktywować

3. Podmieniałeś pliki wordpressa na FTP? – przywróć backup lub wgraj nowe pliki

4. Dawno nie edytowałeś strony? – być może to chwilowy problem serwera, dobrze skontaktować się z dostawcą hostingu.

Błąd 500 serwera jest błędem ogólny może go powodować wiele przyczyn, jednak te które wymieniłem powyżej należą do najczęstszych.

Jeżeli nie masz ochoty czytać, zapraszam do filmu na YouTube 🙂


Plik htaccess

Jest to plik który pozwala nam na konfiguracje niektórych zachowań serwera w odniesieniu do całej strony bądź samych skryptów, znajduje się zawsze w głównym katalogu do którego kieruje nasza domena. Tak jest też w przypadku wordpressa znajdziesz go w głównym katalogu z plikami wordpressa.

Jeżeli błąd powodowany jest przez zmiany które dokonałeś ręcznie lub przez jakąś wtyczkę Twoim zadaniem będzie przywrócenie postaci pliku sprzed zmian. Dokonać tego możesz na trzy sposoby:

Sposób pierwszy z poziomu administracji, zakładam że masz do niej dostęp wystarczy że wybierzesz po lewej stronie Ustawienia>Bezpośrednie odnośniki i nie dokonując żadnych zmian klikniesz zapisz zmiany.

Sposób drugi zakłada że masz zrobiony backup strony i wymaga dostania się na serwer poprzez klienta FTP – jeżeli nie wiesz jak to zrobić wszystkiego dowiesz się w linku poniżej:

Jak skonfigurować klienta FTP

Będąc na serwerze musisz podmienić plik z serwera na plik który posiadasz na dysku.

Sposób trzeci to wykonanie przywrócenia plików poprzez backup usługi hostingowej, ay tego dokonać musisz wejść do Panelu hostingu i przywrócić obraz serwera z dnia w którym błąd nie występował.


Nowe wtyczki

Często zdarza się że instalacja wielu różnych wtyczek może powodować błędy, chcąc odnaleźć odpowiedzialną za błąd będziesz musiał po koleii je wyłączać, mamy na to dwa sposoby.

Pierwszy zakłada że masz dostęp do panelu administracyjnego – klikasz w lewym menu na Wtyczki i przy każdej kolejno Wyłacz, pamiętaj aby każdą sprawdzać po koleji a nie wszystkie na raz.

Drugie rozwiązanie będzie wymagało od Ciebie dostania się na serwer poprzez klienta FTP ponownie jeżeli nie wiesz jak to zrobić skorzystaj z linku poniżej:

Jak skonfigurować klienta FTP

Ta metoda analogicznie jak poprzednia będzie polegała na wyłączaniu wtyczek tyle że w nieco banalniejszy sposób, musisz dostać się do katalogu z wtyczkami znajduje się on tutaj:

/wp-content/plugins

Wyłączenie w tym przypadku będzie polegało po prostu na kolejnej zmianie nazwy katalogu np dopisanie przed nazwą „_” np. dla katalogu „Disquis” będzie to wyglądało tak „_Disquis”.

Aby potem włączyć wtyczkę przywracasz oryginalną nazwę i klikasz w menu Aktywuj


Podmieniałeś pliki wordpressa na FTP

Jeżeli edytowałeś pliki wordpressa, wtyczek lub innych elementów może być to przyczyną wystąpienia błędu, w takiej sytuacji najlepiej przywrócić stan pierwotny za pomocą backupu z poziomu hostingu.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz tego robić pozostaje Ci opcja ręcznego uploadu backupu na serwer z własnego dysku jeżeli oczywiście takowy posiadasz.


Dawno nie edytowałeś strony?


Jeżeli wiesz że dawno nie zaglądałeś do strony skontaktuj się ze swoim hostingodawcą, być może jest to chwilowy błąd serwera, polecam też rozważyć możliwość ataku hakerskiego ale jest to znacznie mniej prawdopodobne.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.