2 min. czytania

Stworzenie galerii to dość banalny temat i nie zajmie Ci więcej niż kilka chwil. Obiecuję 🙂 
Pokażę Ci jak zrobić galerię w wordpress przy użyciu wbudowanych w system bloków. Ciekawy? Zapraszam.


Jak zrobić galerię w wordpress?

W wyszukiwarce wtyczek do wordpressa znajdziesz mnóstwo pluginów które stworzą dla Ciebie galerię, niektóre są bardzo zaawansowane inne mniej. Pytanie brzmi czy Ty akurat potrzebujesz kolejnej wtyczki która obciąży Twojego bloga. Być może ta wbudowana w silnik wordpress w zupełności spełni Twoje oczekiwania. Warto to sprawdzić, a więc do dzieła.

Oczywiście zaczynamy klasycznie od utworzenia nowego wpisu lub strony. Będąc już w oknie edycji kliknij ikonę plusa (dodaj blok) i wybierz z listy blok galerii (Screen 1).

jak zrobić galerię w wordpress

Spowoduje to dodanie bloku galerii, po którego utworzeniu powinieneś zobaczyć coś takiego (Screen 2). Możesz teraz swobodnie przeciągnąć pliki bezpośrednio na blok aby dodać je do galerii, wybrać z biblioteki mediów lub po prosu wgrać na serwer.

Po dodaniu zdjęć do galerii możesz dla każdego zdjęcia dodać opis (Screen 3) taki opis możesz podlinkować, np do jakiejś podstrony możliwości jest sporo. Galeria może być użyta również jako nawigacja dla wielu innych galerii, ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

jak zrobić galerię w wordpress

Opcje galerii zrobionej w wordpress

Wbudowany blog galerii nie oczaruje Cię mnogością opcji ale spełnia swoją rolę, tworzy galerię która jest prosta w obsłudze. Wśród kilku opcji które daje nam galeria znajdziesz między innymi (Screen 4)

  • Ustawienie ilości kolumn galerii
  • Ustawienie czy zdjęcia mają być przycinane (służy to poprawieniu wyglądu galerii jeśli zdjęcia są różnych rozmiarów)
  • Wybór czy zdjęcia mają być klikalne czy nie
  • Wybór rozmiaru zdjęć

To jednak prosta galeria

Teraz już wiesz jak zrobić galerię w wordpress, prawda że nie było trudno.

I

co myślisz? wbudowany blok z galerią spełnił Twoje oczekiwania, czy sięgniesz po coś więcej?
Jeżeli chcesz więcej to w tym miejscu z jakiś czas pojawi się link do wpisu z testem pluginów tworzących galerię. Jeżeli nie tutaj to na pewno tam znajdziesz coś dla siebie.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.