Jak wybrać domenę

Dzisiaj coś dla tych którzy zastanawiają się jak wybrać domenę tą właściwą, jedyną, najlepszą?
Wbrew pozorom wybór adresu internetowego nie jest taki prosty, zobacz czego powinieneś unikać aby później nie myślec o zmianie.


Jak wybrać domenę na całe życie

Nagłówek brzmi jak życiowa decyzja prawda? ale jakby się nad tym głębiej zastanowić to planujemy nasz biznes na lata więc jakby nie było domena którą sobie upatrzymy zostanie z nami na dłużej.

Czym się kierować przy jej wyborze i jakich błędów się wystrzegać? o tym będzie dzisiejszy wpis.
Nie wybiorę oczywiście adresu za Ciebie ale podsunę kilka porad które powinny Ci nieco rozświetlić drogę : ) do dzieła!

1. Długość ma znaczenie

W tym przypadku im krócej tym lepiej, krótsze nazwy domen mają to do siebie, że są lepiej zapamiętywane przez użytkowników, a to daje wiekszą rozpoznawalność. Postaraj się aby Twoja domena nie przekroczyła długości 12-15 znaków.

Ponadto im krótsza domena tym mniejsza szansa na popełnienie błędów przy jej wpisywaniu, ale o tym będzie też w kolejnych punktach.

2. Słowa kluczowe

Jeżeli jest to możliwe użyj słów kluczowych charakteryzujących Twoją działalność w domenie. Nie jest to konieczne ale mile widziane i zawsze będzie in plus dla Ciebie.

Zalety płynące z pozycjonowania takiej domeny odłóżmy na bok bo są znikome, bardziej chodzi o utrwalenie wizerunku przez użytkownika i zapamiętanie tego czym się zajmujesz.

3. Łatwość wymowy

Zadbaj o to aby Twoja domena była prosta w wymowie. Uwierz mi czasami z pozoru proste słowa mogą rodzić problemy z zapisem np. dyktując komuś adres lub mail przez telefon.

Dotyczy to szczególnie słów anglojęzycznych gdzie nie sposób o pomyłkę, nie każdy jest przecież biegłym lingwistą.

4. Myślnikom mówimy nie

Kategorycznie nie stosuj w nazwie domeny myślników, taka domena może zostać potraktowana jako spamerska. Ponadto domeny z myślnikami utrudniają zapis, zapamiętania i nie mają w sobie absolutnie nic co by przemawiało za ich użyciem.

5. Postaw na unikalność

Wymyślając nazwę domeny nie sugeruj się istniejącymi serwisami o podobnej tematyce lub firmami z branży, bądź oryginalny i wymyśl własną, nawet jeżeli miałaby być totalnie odjechana 🙂

Dzięki oryginalnej nazwie zostaniesz lepiej zapamiętany, a Twoja marka wyróżni się na tle innych.

6. Końcówka domeny com, pl czy coś innego?

Jak wybrać domenę to napewno nie z końcówką dwu członową typu: org.pl, com.pl itp wydłużysz w ten sposób adres a nic pyzatym Ci to nie da.

Jeżeli działasz w Polsce to wybierz końcówkę pl, jeżeli planujesz ekspansję za granicą lepszym rozwiązaniem będzie com, to wszystko zależy od regionalizacji działań.

Nic nie stoi na przeszkodzie wykupić dwie lub trzy domeny z różnymi końcówkami.

7. Użyj generatora

Jeżeli nic nie przychodzi Ci do głowy możesz użyć generatora pomysłów takich jak np. Name Boy

https://www.nameboy.com

Wystarczy że wpiszesz słowa kluczowe, a strona wygeneruje nazwy. Propozycje są dość proste ale może dzięki nim wpadniesz na swój pomysł.

Tak jak pisałem powyżej w tym artykule nie znajdziesz propozycji domen, a jedynie porady.  Najlepszą złotą rada jak wybrać domenę jest prostota, kierując się właśnie nią wymyślisz na pewno doskonały adres swojej witryny.

Tymczasem jeżeli masz jakieś rady o których tutaj nie napisałem, opisz je w komentarzu. Pozdrawiam.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.