Jak usunąć motyw wordpress?

Jeżeli chcesz wiedzieć jak usunąć motyw wordpress to w tym wpisze pokażę Ci jak to zrobić na dwa różne sposoby, jeden bezpośrednio z panelu, a drugi z poziomu FTP.

Motyw wordpress

Na początek krótka definicja tego czym jest tak naprawdę motyw wordpress. Motyw to nic innego jak layout (projekt) strony przygotowany pod wordpress wraz z funkcjonalnościami dostosowanym pod konkretny typ strony. W pełni gotowy do użytku.

WordPress posiada mnóstwo zarówno darmowych jak i płatnych motywów wśród których znajdziesz projekty sklepów, stron firmowych, stron restauracji i innych branż. Jest w czym wybierać, przejdźmy zatem dalej do tego jak możesz „odinstalować” – usunąć motyw.

Po co usuwać motyw wordpress?

Motyw którego nie usuniesz po pierwsze znajduje się cały czas na serwerze i zajmuje niepotrzebnie miejsce. Po drugie w panelu przy większej ilości motywów robi się śmietnik, który ponadto musisz co jakiś czas aktualizować.

No i po trzecie najważniejsze nieaktualne motywy mogą być świetną pożywką dla wszelkiej maści hakerów i skryptów malware.

Malware – w wielkim skrócie upierdliwe oprogramowanie wykorzystywane do rozsyłania reklam i infekowania kolejnych ofiar.

Jak usunąć motyw wordpress z poziomu panelu administracyjnego?

Zainstalowane w Twoim wordpressie motywy znajdziesz w zakładce wygląd > motywy, powinno to wyglądać podobnie (screen1).

Jak usunąć motyw wordpress
Screen 1

Chcąc usunąć dowolny motyw przesuwasz kursor na niego i klikasz w szczegóły motywu (screen1) Następnie kiedy pojawi się jego bardziej szczegółowy opis na dole po prawej stronie znajdziesz przycisk Usuń (screen 2)

Jak usunąć motyw wordpress w kilku krokach

Po kliknięciu Usuń pojawi się jeszcze potwierdzenie czy aby napewno chcesz tego dokonać no i po potwierdzeniu motyw zostaje usunięty.

Uwaga! Pamiętaj, że usunąć możesz tylko motywy które są nie aktywne.


Jak usunąć motyw wordpress przez FTP

W tym przypadku sytuacja jest jeszcze prostsza o ile masz już za sobą konfiguracje klienta FTP. Jeżeli nie to konfiguracje znajdziesz na moim blogu we wpisie Jak skonfigurować klienta FTP.

Mając za sobą konfigurację, logujesz się na swój serwer i przechodzisz do katalogu w którym znajdują się motywy czyli /wp-content/themes/ (Screen 3)

Screen 3

Tutaj już jest banalnie wystarczy, że usuniesz katalog z motywem wordpress i po sprawie motyw trwale zniknie.

Podsumowując, obie metody usuwania motywu wordpress są tak samo skuteczne. Ważna jest ostrożność szczególnie przy metodzie usuwania poprzez FTP. Jeżeli się pomylisz i usuniesz aktywny motyw no to strona mówiąc kolokwialnie się posypie 🙂 Dlatego warto zabezpieczyć się przy usuwaniu kopiując sobie na dysk motyw którego używasz aktualnie. Powodzenia.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.