Błąd 503 Service Unavailable – jak naprawić?


Zapewne komunikat błędu 503 widziałeś już nie raz na różnych stronach, jeżeli tym razem przywitał Cię na Twojej to znaczy, że coś się dzieje…

Czym jest Błąd 503?

Jest to oczywiście jeden z komunikatów serwera, który w wielkim skrócie oznacza, że dostał zadyszki. Dlaczego? Powodów może być wiele ale spokojnie, bez paniki.

W tym artykule zajmę się tymi najbardziej popularnymi, także jeżeli chcesz dowiedzieć się skąd się wziął u Ciebie błąd 503 i jak sobie z nim poradzić zapraszam do lektury.

Może samo przejdzie?

W brew pozorom to stwierdzenie nie jest takie banalne, błąd 503 świadczy o tym że serwer nie może sobie poradzić z żądaniem php jest po prostu w jakiś sposób przeciążony.

Jeżeli sytuacja dotyczy całej maszyny na której znajduje się Twój hosting, to być może jest to chwilowe przeciążenie serwera i problem za chwile rozwiąże się sam.
Warto w takim momencie odczekać 5-10 min i zobaczyć co się wydarzy.

Jeżeli po tym czasie problem nie zniknął, to musisz przystąpić do działania.

Błąd 503 a hosting współdzielony

Większość z nas korzysta z hostingów współdzielonych. A takie w zależności od typu takiego konta ma ono przypisany limit procesów php.

Jeżeli ten limit zostanie przekroczony zobaczysz błąd 503, aby poznać powód musisz przeprowadzić małe śledztwo.

Ile stron znajduje się na Twoim koncie i jak duży generują ruch?

Trzymając na jednym koncie wiele stron musisz liczyć się z tym, że w miarę wzrostu popularności i ruchu może kiedyś zabraknąć zasobów. 
W rezultacie czego przywita Cię błąd 503 Service Unavailable.

Potwierdzić taki stan możesz bardzo prosto. W takich wypadkach błąd 503 wyświetlany jest tylko przez chwilę po której strony zaczynają działać ponownie. Problem w tym, że po chwili sytuacja się powtarza i tak w kółko.

Jeżeli jesteś właśnie w takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem będzie zwiększenie zasobów na koncie które wykupujesz. Innym rozwiązaniem jest przeniesienie wszystkiego na serwer VPS lub dedykowany.

Czy zmieniałeś coś na stronie lub instalowałeś nowe wtyczki?

Jeżeli dokonywałeś aktualizacji wordpressa, wtyczek lub po prostu instalowałeś coś nowego, być może właśnie to powodem błędu. Aby odnaleźć dokładną przyczynę będziesz musiał zalogować się na serwer poprzez klienta FTP.

Poszukaj winowajcy pośród wtyczek

Najprościej wykluczyć lub potwierdzić, ich winę można w bardzo prosty sposób. Wystarczy że na serwerze zmienisz nazwę katalogu plugins np. na _plugins. Screen 1

Błąd 503 jak naprawić
Screen 1
Uwaga!: Wszystkie wtyczki zostaną wtedy wyłączone, po przywróceniu będziesz musiał je włączyć.


Jeżeli strona zacznie działać to będziesz wiedział, że błąd powoduje skrypt którejś z wtyczek. Pozostaje tylko uruchamiać je po kolei aby sprawdzać czy takowy się pojawia.

Po odnalezieniu wtyczki która jest winowajcą, możesz ją zaktualizować lub wgrać starszą wersję  z sieci. Ostatecznością jest zupełne pozbycie się wtyczki.

Szablon też nie jest bez winy

W przypadku  w którym taki zabieg nie pomoże, zabieramy się za nasz szablon. W tym celu będziesz musiał go przenieść na chwilę z katalogu themes, najlepiej do katalogu wyżej powinno wystarczyć.

Motyw zostanie odinstalowany, a wordpress automatycznie uruchomi domyślny. Jeżeli strona zacznie działać poznasz winowajcę. W takiej sytuacji podobnie jak w przypadku z wtyczką wrzucamy na serwer najnowszą wersję, a jeżeli to nie pomoże nieco starszą.

Może wordpress się zbuntował?


W przypadku kiedy do tej pory nic nie pomogło, pozostaje poszukać winy w kodzie wordpressa. W tym celu spróbuj wgrać pliki najnowszej instalacji.

Jeżeli taki zabieg nie da rezultatu, ostatnim co możesz zrobić sam to zainstalować wordpress zupełnie od początku do czystej bazy danych. Jednak zanim się na to zdecydujesz polecam poszukać pomocy u hostingodawcy.

Być może przywrócenie kopii strony sprzed kilku dni rozwiąże problem. Pamiętaj jednak, że nadal nie będziesz znał przyczyny problemu co oznacza, że może pojawić się ponownie.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.