9 błędów w wordpress których możesz uniknąć czytając ten artykuł.

Dzisiaj będzie o błędach, tych dużych i tych małych. Zobacz które najczęściej popełniają początkujący z wordpress i dowiedz się co zrobić aby ich uniknąć.

Zanim przystąpię do wytkania błędów muszę Ci się do czegoś przyznać, podzieliłem wpis na dwie kategorie tą cięższą i lżejszą nie mającą aż tak dużego wpływu na stronę. Co oczywiście nie oznacza że możesz ją pominąć 😉 Zaczynajmy.

Lekkie grzeszki początkującego użytkownika wordpress

1. Przypisywanie wpisów do kategorii – bez kategorii

Bez kategorii jest domyślną kategoria wordpressa, w której lądują automatycznie wszystkie wpisy których nie przypiszesz do żadnej innej kategorii. Co gorsza nie można jej usunąć!

Bardzo często użytkownicy o niej zapominają i dodają wpisy z kategorią – bez kategorii 🙂

Jest jednak na to rada, już na samym początku zmień nazwę tej kategorii np. na Ogólne, lub ustaw inną kategorię jako domyślną.

Przede wszystkim pamiętaj o utworzeniu innych kategorii i przypisywaniu do nich postów.

2. Używanie za dużych plików graficznych

Kiedy dodajesz do panelu grafiki, wordpress tworzy kilka rozmiarów pomniejszając głowy obraz.

Jednak jeżeli dostarczymy plik dużych rozmiarów, to pliki mniejszej rozdzielczości też będą sporo ważyć. Duża ilość takich plików znacznie obciąży ładowanie strony.

Co z tym zrobić?

Jeżeli znasz photoshopa lub gimpa to zapisuj pliki do sieci, mają one wtedy znacznie mniejszy rozmiar.

Natomiast jeżeli nie nie miałeś do czynienia z tymi programami możesz użyć wtyczek do optymalizacji grafik takich jak np. Autooptimize pamiętaj o odpowiednim ich ustawieniu aby nie pogorszyć jakości zdjęć na stronie.

3. Brak formularza kontaktowego lub jego błędne ustawienie

O tyle o ile całkowity brak formularza kontaktowego na stronie lub blogu zdarza się dość rzadko, to błędna konfiguracja występuje już znacznie częściej.

Jakie błędy można popełnić przy konfiguracji formularza?

Najczęściej jest to błędny adres e-mail, maile wtedy lecą „w kosmos” zamiast na Twoją skrzynkę.
Błędy zdarzają się również w treściach które wysyła formularz, w tym przypadku oprócz wpływu na wizerunek nie wydarzy się nic więcej.

Zdecydowanie gorszy jest nie działający formularz, bo jak ma się z Tobą skontaktować klient lub użytkownik?

4. Brak moderacji komentarzy

Codziennie setki tysięcy spamerskich komentarzy zalewają blogi, roboty spamerskie bombardują komentarze wklejając linki zachęcające do zakupu niebieskich tabletek.

Jeżeli nie chcesz aby Twój blog wyglądał jak choinka, koniecznie włącz moderacje komentarzy.
Zrobisz to bardzo prosto wchodząc w Ustawienia » Dyskusja i zaznaczając Komentarze muszą zostać zatwierdzone ręcznie (Screen 1).

Moderowanie komentarzy w wordpress

Błędy wordpress które mogą zniweczyć Twoją pracę

5. Brak google analytics

Zakładam że prowadzisz stronę lub bloga w jakimś celu, mierzenie skuteczności to absolutna podstawa. Bez tego błądzisz po omacku, dlatego tak ważne jest podpięcie statystyk google.

Braki instalacji google analytics pozbawi Cię wiedzy na temat Twoich czytelników, a przede wszystkim nie dowiesz się ilu odwiedza dziennie Twój blog lub stronę i skąd przychodzą.

Mierzenie swoich działań jest dzisiaj konieczne by móc jeszcze lepiej dostosować się do klienta i użytkownika. Pierwsze co powinieneś zrobić zaraz po instalacji wordpress to podpięcie google analytics. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić przeczytaj ten wpis:

https://mattbox.pl/jak-zainstalowac-google-analytics-na-wordpress/


6. Zaniedbanie aktualizacji wordpress

Wielu początkujących użytkowników zaniedbuje aktualizacje silnika wordpress, albo opóźnia ją celowo obawiając się że najnowsze aktualizacje spowodują awarię strony.

Nawet jeżeli taka obawa może być uzasadniona np w przypadku kiedy wtyczki nie bedą dostosowane do najnowszej wersji, to zawsze możesz wykonać backup zaraz przed przystąpieniem do niej.

Brak aktualizacji może narazić Cię na ataki hakerskie, które bardzo często przeprowadzane są przez luki znajdowane w wordpressie. Taki atak może pozbawić Cię strony na kilka godzin przysparzając Ci sporo pracy podczas przywracania pierwotnej wersji.

7. Zmiana domeny

Czasami zdarza się że chcemy zrobić rebranding, zmienić nazwę, stronę czy umieścić bloga pod innym adresem. Uwierz mi że to się zdarza wcale nie tak rzadko 🙂

Nieumiejętne przeprowadzenie takiej zmiany spowoduje że dotychczasowo zindeksowane przez wyszukiwarkę strony po prostu znikną z google. A wraz z nimi cała Twoja praca poświęcona na ich optymalizację.

Można pomyśleć że przecież nowe strony zostaną z zindeksowane wraz z nową domeną, oczywiście z czasem tak będzie ale pozycje które zostały wypracowane przez poprzednią mogą już nie wrócić. Napewno nie tak szybko jak myślisz.

Dlatego warto zrobić to we właściwy sposób, jak o tym w kolejnych artykułach na blogu link w tym miejscu pojawi się wkrótce.

8. Brak optymalizacji strony pod SEO

Wspomniałem wyżej o optymalizacji stron w celu lepszego ich pozycjonowania. Element ten często jest zaniedbywany na początku, a szalenie ważne jest aby Twoja strona była przyjazna SEO od samego jej powstania.

W pozycjonowaniu czas gra kluczową rolę, indeksacja stron nie odbywa się z dnia na dzień jest to proces który trwa. Podobnie jest z osiąganiem pozycji w wyszukiwarce.

Dlatego tak ważne jest abyś już od początku zadbał o dobrą optymalizacje swojej witryny. Każdy dzień, tydzień, miesiąc kiedy Twoja strona jest dobrze zoptymalizowana powoduje stopniowe pięcie się w google do góry.

9. Błędne linkowanie stron

Linkowanie jest bezpośrednio związane z optymalizacją stron, bardzo często błędnie skonfigurowane na początku, jest przyczyną gorszego pozycjonowania strony.

Mowa tutaj o Bezpośrednich odnośnikach (tzw. Permalinks)

Dlaczego to takie ważne?

Kiedy dodajemy stronę lub wpis, wordpress sam tworzy dla nas link, jest to super ułatwienie jednak domyślnie struktura linku np. do posta może wyglądać tak:

https://mattbox.pl/?p=123

natomiast po odpowiednim ustawieniu tak:

https://mattbox.pl/jak-dodac-szablon-wordpress/

Widzisz różnicę? w pierwszym przypadku sam link nie mówi nam nic na temat tego co pod nim znajdziemy, co innego w drugim przypadku. Takie rozwiązanie bardzo ceni sobie google i plasuje przy pozycjonowaniu.

Ustaw bezpośrednie odnośniki zaraz po instalacji wordpress, tak aby google indeksował przyjazne linki.

Indeksacja przez roboty google linków tylko numerycznych, może być później przyczyną gorszego pozycjonowania strony. Zmiana tego w późniejszym czasie będzie skutkowała niestety usunięciem dotychczas zindeksowanych stron w gogole. Google potraktuje wygasłe linki jako usunięte co może wpłynąć na pozycję Twojej strony.

Mam nadzieję że mimo wszystko udało Ci się uniknąć powyższych błędów, a jeżeli dopiero zaczynasz to dzięki wpisowi uda Ci się zrobić wszystko poprawnie. Pamiętaj że uczymy się cały czas, a nie ma lepszej metody jak nauka na błędach innych 🙂 Pozdrawiam.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.