Jak zmienić czcionkę w wordpress

Jeżeli tak samo jak ja zwracasz uwagę na wygląd swojego bloga, to zapewne nie raz coś zmieniałeś(aś). Jednym z ważniejszych elementów wyglądu bloga jest czcionka i dzisiaj pokażę Ci jak możesz ją zmienić.

Jak zmienić czcionkę w wordpress

Jestem grafikiem więc śmiało mogę powiedzieć, że design to moje zboczenie. Muszę nad tym panować bo zamiast pisać nowe artykuły ciągle bym zmieniał coś graficznie na blogu, a to niestety nie zaprowadziłoby mnie za daleko.

Design jest ważny ale wielu czytelników nie przywiązuje do tego, aż takiej uwagi. Dlatego nie przesadzaj i nie skupiaj się na grafice tak jakbyś miał stworzyć wiekopomne dzieło. 
Ze spokojem każdy szablon „ma to coś” i na początku swojej drogi nie musisz go udoskonalać w nieskończoność.

To co ma znaczący wpływ na wygląd bloga to czcionka, przede wszystkim musi być czytelna i dobrze się „czytać”. Zapewne nie raz myślałeś o jej zmianie, a jeśli nie to może pora pomyśleć 😉

Dzisiaj pokaże Ci jak zmienić czcionkę w wordpress na dwa sposoby i nie spędzić nad tym całego dnia.

Dla niecierpliwych poniżej film na moim kanale YouTube z którego dowiesz się krok po kroku jak zmienić czcionkę w wordpress.

Zmiana czcionek poprzez wtyczkę

Zacznijmy od wtyczki Easy Google Fonts, ściągnij ją i zainstaluj. Po isntalacji w lewym menu wordpressa wybierz Wygląd»Dostosuj.

Powinieneś zobaczyć znane menu szablonu z dodatkowym polem Typorgaphy (Screen 1)

jak zmienić czcionkę w wordpress
Screen 1

Dalej zobaczysz menu w którym będziesz mieć możliwość przypisać czcionkę dla każdego typu nagłówka, oczywiście są to tylko googlowe czcionki ale jest ich mnóstwo więc napewno coś wybierzesz. (Screen 2)

jak zmienić czcionkę w wordpress
Screen 2

Dla każdego elementu możesz edytować takie opcje jak:

Screen 3

Pozwala to na bardzo szeroką edycję i wprowadzenie ciekawych rozwiązań w obrębie nagłówków.

Opcja dla bardziej zaawansowanych

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników narzędzie pozwala również na tworzenie własnych sekcji do których możemy dodawać własne klasy css. Dzięki temu możesz edytować czcionkę w konkretnym elemencie strony.

Jeżeli chcesz z tego skorzystać przejdź do ustawień z lewego menu bloga i wybierz Google Fonts następnie opcję Create Font Control. Wpisz nazwę nazwy sekcji oraz elementy które ma obejmować np p, h1, lub nazwę własnej klasy (Screen 4)

Screen 4

Wtyczka pozwala w bardzo szybki sposób zmienić czcionki w wybranych przez nas miejscach bez konieczności grzebania w stylach css. Jeżeli jednak interesuje Cię rozwiązanie bardziej samodzielne zapraszam do dalszej lektury.


Jak zmienić czcionkę w wordpress sposób nr 2


W tym przykładzie również wykorzystamy czcionki google, pamiętaj jednak jeżeli posiadasz wersje webowe własnych czcionek możesz je wykorzystać uploadując je do katalogu na serwerze.

Zacznijmy ponownie od Gogole fonts w tym celu udaj się na stronę https://fonts.google.com i wybierz sobie porządną czcionkę 🙂

Kiedy już wybierzesz, kliknij w tą wybraną, a zobaczysz listę krojów danej czcionki. (screen 5)
Najlepiej wybierz tylko te które będziesz wykorzystywał, aby zbytnio nie obciążać bloga bo to też ma znaczenie. W tym celu kliknij ikonkę plusa po prawej stronie.

Dodanie czcionki wygeneruje kod który będziesz musiał umieścić w nagłówku swojego bloga w pliku header.php. Na powyższym screenie zaznaczyłem Ci w którym miejscu szukać kodu.

Nie będę tutaj rozpisywał się na temat tego jak dodać wspomniany kod do pliku header.php, nadmienię tylko że najprostszą metodą jest użycie edytora wbudowanego w samego wordpressa.

Znajdziesz go wybierając z lewego menu Wygląd»Edytor a tam już edycję konkretnego pliku.

Dodaliśmy kod czcionki co dalej


Dodanie kodu od gogole pozwoli Ci teraz na używanie wybranej czcionki, musisz jednak pamiętać o dodaniu jej dla konkretnych elementów w pliku css.

Dla przykładu, dla znacznika h2 kod w css dla czcionki Lato będzie wyglądał następująco:

.h2{
font-family: 'Lato', Arial, sans-serif;
}

Jak dodać klasę CSS bez edycji pliku css

Jeżeli nie chcesz edytować pliku css bezpośrednio możesz dodać powyższy kod korzystając z wordpress, w tym celu przejdź do menu w którym byliśmy na początku tego artykułu.

Mianowicie Wygląd»Dostosuj i tam wybierz Dodatkowy Css wklejenie kodu dla konkretnego elementu pozwoli Ci się cieszyć własną czcionką.

I to tyle jeżeli chodzi o zagadnienie jak zmienić czcionkę w wordpress, jeżeli na jakimś etapie, a to całkiem możliwe napotkasz porblemy. Napisz do mnie czekam na maila od Ciebie 🙂

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.