Ile zarobiłem z jednego programu afiliacyjnego przez rok

O afiliacji już pisałem na blogu, tym razem jednak przejdę do konkretów. Pokażę Ci ile zarobiłem na jednym z programów afiliacyjnych w ciągu zeszłego roku i jakie wnioski z tego płyną. Jak wygląda afiliacja u mnie na blogu

Wyznaję zasadę, że nic na siłę i podobnie podchodzę do formy zarobku jaką jest afiliacja. 
Od samego początku nie chciałem i nigdy nie zrobię z bloga choinki, a już na pewno nigdy nie umieszczę na nim reklam w postaci google adsense.

Samą afiliację również traktuję ostrożnie starając się aby nie zakłócała przekazu płynącego z bloga i nie była nachalna dla czytelników. Nie traktuje jej również jako źródła dochodu, a raczej jako sposób na pokrycie niektórych kosztów prowadzenia bloga.

Program afiliacyjny z którego korzystam

Jeden z programów afiliacyjnych z których korzystam i o którym mowa w tym wpisie to Impact Affilate. Impact daje możliwość współpracy w wieloma markami jednak ja postawiłem na Envato Market czyli serwis na którym można kupić motywy (szablony) wordpress.

Tak naprawdę to przez Envato market trafiłem do impact. Link tutaj.


Jak zapewne się domyślasz to właśnie motywy wordpress są tym elementem pod który podpięta jest afiliacja na moim blogu. W tematach takich jak np. szablony wordpress dla fotografów znajdziesz motywy z linkami afiliacyjnymi.

Motywy które pokazuję zawsze sprawdzam pod kątem dostępnych funkcjonalności i zawsze ale to zawsze przeklikuje od A do Z. Nie chcę wciskać kitu moim czytelnikom i proponować czego czego sam bym nie kupił.

Przejdźmy zatem dalej do tego co zapewne najbardziej Cię interesuje czyli ile można na tym zarobić.


Mój przychód z jednego programu afiliacyjnego 2021

Zaprezentuje Ci ile zarobiłem na afiliacji z jednego programu w 2021 roku jak również prześledzimy sobie jak to wyglądało w 2020. Ponadto zobaczysz jak to wygląda przez pierwsze 3 miesiące 2022 roku i jakie rodzi wnioski na przyszłość.

Rok 2021Poniżej zrzut z panelu Impact całkowity przychód z tego programu w roku 2021 wyniósł 1118 zł.
Jak widzisz wartość sprzedanych produktów wyniosła 4824 zł więc bardzo prosto można policzyć, że prowizja wyniosła 23%.

jak zarabiać w internecie

Procent prowizji jest tutaj uśredniony, zdarzają się produkty z 30% prowizji jak i z 15%, 20% itp. 
Patrząc na inne programy afiliacyjne 30% to bardzo dużo.

1026 czytelników kliknęło w linki afiliacyjne przez ten rok, natomiast 40 dokonało zakupu, czyli daje to 3,9% konwersji. Dzięki tym danym można łatwo prognozować zarobek w zależności od ruchu na blogu.Zobacz jak to wyglądało rok wcześniej gdzie ruch na blogu był mniejszy.


Rok 2020

Dla porównania pokażę Ci teraz rok 2020. Fakt, że w tym roku rozpoczęła się pandemia powinen wpłynąć pozytywnie na zakupy IT (wiele biznesów przeniosło się do sieci lub zaczęło o tym myśleć) Jednak rzeczywiste dane zdają się tego nie potwierdzać.

jak zarabiać na afiliacji

Jak widzisz zarówno zarobki jak i kwota sprzedaży jest niemalże o 1/3 niższa, dlaczego?


Mój blog w 2020 roku nie był tak rozwinięty i nie generował takiego ruchu jak w 2021, znajdowało się na nim mniej tematów i był mniej popularny. Wszystko to przekładało się bezpośrednio na lincze czytelników.


Dla jeszcze większego zobrazowania wzrostu dodaje 3 miesiące bieżącego roku 2022.

Rok 2022

W 2022 zaczęło się robić ciekawie, jak widzisz dotychczasowa kwota to 339 zł czyli niemalże tyle co przez cały rok 2020. Dodatkową ciekawostka jest fakt że tylko 4 osoby wygenerowały tą kwotę. Patrząc na cały rok 2021 gdzie było ich 40 daje to do myślenia.


Jeżeli konflikt na Ukrainie zostanie w pomyślny sposób rozwiązany to prognozuję że w tym roku kwota dojdzie do około 2000 zł.


Podsumowanie + czy warto bawić się w afiliację?

Tak jak pisałem na początku nie traktuję afiliacji jako źródło dochodu, mogę dzięki nim swobodnie opłacić serwer, domenę, SSL i kilka innych rzeczy. Można powiedzieć, że blog zarabia na siebie.


Jak widzisz trend jest wzrostowy i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to dodatkowych środków będzie jeszcze więcej w tym roku. 


Czy warto się w to bawić?

Dla mnie zdecydowanie tak. Chociażby dlatego, że nie angażuje Cię to bezpośrednio. Raz ustawione linki plus w moim przypadku dodawanie motywów raz na kwartał nie wymagają więcej pracy, a generują przychód.


Na plus działa tutaj efekt skali, im większy ruch na blogu tym większe zarobki.


I na koniec 🙂

  • Przemyśl afiliację którą chcesz wykorzystać u siebie tak aby naturalnie pasowała do tematu Twojego bloga
  • Nie traktuj afiliacji jako dochodu
  • Nie rób z bloga choinki, nie chodzi o to aby zawalić bloga reklamami.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.