Brak miniatury udostępnionego linka na facebooku

Zdarzyło Ci się udostępniać link do strony na Facebooku gdzie zabrakło miniaturki lub nie wyświetliła się w ogóle? Jeśli tak w tym artykule dowiesz się dlaczego tak się stało i co zrobić aby to naprawić.


Zanim zaczniesz czytać, wersja video tego wpisuj znajduje się na moim kanale YouTube.

Jak działa Open Graph?

Chcąc poruszyć ten problem musimy sięgnąć do podstaw i zrozumieć jak działa wyświetlanie miniatur na Facebooku, muszą być spełnione pewne warunki i to ich brak powoduje najczęściej problemy z wyświetlaniem.

Facebook korzysta z meta tagów open graph, dzięki nim jest wstanie pobrać ze strony takie elementy jak grafikę, tytuł czy opis co daje Ci możliwość dowolnego ich ustawienia.

Meta tagi – znaczniki stosowane w języku HTML umieszczane w nagłówku dokumentu służące do opisuj jego zawartości.

Meta tag odpowiedzialny za miniaturkę wygląda następująco:

<meta property=”og:image” content=”https://link_do_twojej_grafiki.jpg”/>

W tym miejscu wskazany jest link do pliku bedącego miniaturką która jak nakazuje Facebook musi być nie mniejsza niż 200×200 px w przypadku kiedy nasz obrazek będzie mniejszy portal go nie pobierze.

W momencie kiedy nie mamy zdefiniowanego og:image lub jest za mały zostanie pobrany największy obrazek znajdujący się na początku strony.

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.

Jak sprawdzić czy mamy zdefiniowany og:image ?

Najprostszym sposobem jest użycie narzędzia od Facebooka, znajdziesz je pod tym adresem:

https://developers.facebook.com/tools/debug/sharing/

Wystarczy wkleić link do Twojego posta lub strony kliknąć „Debug” a Facebook wyświetli informacje które może pobrać, jeżeli nie pojawi się miniaturka to zalecam ponowienie próby poprzez wciśnięcie „Scrape Again” nawet kilkukrotnie.

Brak og:image co dalej?

Kiedy stwierdziłeś już, że brakuje meta tagu og image na Twojej stronie, pora się tym zająć. Zasugeruje Ci tutaj rozwiązanie moim zdaniem najszybsze i najprostsze czyli instalacje wtyczki Yoast SEO.

Wtyczka pomaga w pozycjonowaniu strony ale ma również kilka innych opcji, między innymi zajmie się Twoimi danymi open graph.

Wystarczy że przejdziesz do ustawień wtyczki – zakładka „Społecznośći” (Screen 1)

Screen 1

Następnie przejdź do zakładki Facebook i włącz dodawanie danych open graph, teraz wystarczy już tylko zapisać.

Yoast SEO ma jeszcze jedną bardzo przydatną opcję

Jeżeli prowadzisz bloga i chcesz w każdym wpisie mieć inne dane open graph to dzięki wtyczce Yoast możesz to zrobić bardzo prosto.

Dodając wpis zjedź na sam dół okna edycji do zakładki opcji Yoast SEO (Screen 2) i przejdź do zakładki Społeczności karta Facebook.

Screen 2

Znajdziesz tam opcje dzięki którym możesz dodać unikalny tytuł, opis i miniaturkę dla Facebooka. Jest to szczególnie przydatne kiedy udostępniasz linki z bloga na swoim fanpage.

Myślę że dzięki temu pozbędziesz się problemu z wyświetlaniem miniatur przez Facebooka raz na zawsze, a jeśli nadal masz jakieś pytania zapraszam do komentarzy 🙂

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.