
7 narzędzi które pomogą Ci w pracy
12 marca 2019
Jak zainstalować szablon wordpress?
16 lipca 2019Wchodzisz na swojego bloga lub stronę a tu bam zawitała zima niczym w grze o tron i widzisz nic tylko biały ekran, powodów może być wiele, o tym jak je zdiagnozować i jak sobie z nimi poradzić przeczytasz poniżej.
Artykuł skupia się na najczęstszych usterkach powodujących biały ekran i może nie koniecznie obejmować Twój przypadek, jeśli tak będzie napisz to w komentarzu.
Strona osiągnęła limit pamięci.
Zaczniemy od przyczyny najbardziej prawdopodobnej czyli faktu że skrypt motywu lub którejś z wtyczek osiągnął limit pamięci przydzielony na hostingu. Dobrą praktyką jeśli posiadamy inne strony na danym hostingu jest sprawdzenie czy działają, być może jest to problem po stronie serwera a wtedy biały ekran zobaczymy również na pozostałych stronach.
Najczęściej po stronie serwera problem będzie chwilowy i zostanie rozwiązany przez usługodawcę. Jeżeli mas ustawiony wysoki limit dla procesów php to pomiń ten krok.
Zwiększenie limity dla procesów php
Zwiększamy limit dla procesów php aby tego dokonać musimy dostać się na serwer poprzez FTP jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wordpress’em i nie wiesz jak korzystać z klienta ftp zobacz mój artykuł na ten temat:
WordPress Podstawy: Jak skonfigurować klienta FTP
Na serwerze musisz odnaleźć plik wp-config.php znajduje się on w głównym katalogu wordpress’a i wkleić tuż przed napisem:
/* To wszystko, zakończ edycję w tym miejscu! Miłego blogowania! */
define ('WP_MEMORY_LIMIT', '256M');
Edytowany plik oczywiście zapisujemy i uploadujemy na serwer podmieniając istniejący już na nim, powyższy kod zwiększa limit pamięci dla skryptów PHP do 256MB. Problem białej strony powinien zniknąć.
Jeżeli problem cały czas istnieje może się to wiązać z błędem który generuje jakaś z wtyczek, aby dojść do tego która musisz je wszystkie wyłączyć a następnie sukcesywnie włączać. Dezaktywacje wtyczek możesz przeprowadzić na dwa sposoby pierwszy z poziomu Twojego panelu wordpress jeśli masz do niego oczywiście dostęp, wystarczy że z menu wybierzesz Wtyczki a następnie zaznaczając wszystkie wyłączysz je.
Nie mając dostępu do panelu musisz ponownie skorzystać z klienta FTP, najpierw odnajdujemy folder z wtyczkami który znajduję się w katalogu /wp-content/ pod nazwą plugins. Zmieniamy go na np. plugins_off w tym momencie wordpress nie odnajdując wtyczek po prostu je dezaktywuje. Jeżeli strona zaczęła działać to po kolei włączamy wtyczki sprawdzając która jest przyczyną problemu eliminując jedna po drugiej.
Przywrócenie domyślnego motywu wordpress
Kolejną rzeczą która możemy zrobić jest sprawdzenie czy strona zacznie działać na domyslnym szablonie wordpress aby tego dokonać wchodzimy na FTP i w katalogu /wp-content/themes usuwamy nasz aktualny motyw – oczywiście wcześniej robiąc backup na dysku.
Jeżeli taki zabieg spowoduje działanie strony musimy rozważyć edycje pliku functions.php naszego motywu, który znajduje się w katalogu głównym – zalecamy usunięcie spacji z końca pliku oraz ewentualne pobranie plików motywu od autora i ich podmiana na serwerze na świeżą kopię.
Debugowanie wordpress
Dla tych którzy nadal widzą biały ekran śmierci pozostaje jeszcze opcja uruchomienia w pliku wp-config.php wyświetlania błedów wordpressa, w tym celu wchodizmy na FTP i ponownie edytujemy w katalogu głównym plik wp-config.php dodajęc do niego kod:
define ('WP_DEBUG', true);
define ('WP_DEBUG_LOG', true);
Dzięki temu zabiegowi na naszej białej stronie powinny pojawić się błędy które są jej przyczyną, pozwoli nam to dojść do ich źródła, z racji że błędów może być mnóstwo zachęcam do umieszczania ich w komentarzach napewno na każdy odpowiem.