4 min. czytania

W sieci w kółko krążą te same pytania dotyczące pozycjonowania, pozwoliłem sobie wybrać te które powtarzają się najczęściej i umieścić moje odpowiedzi w krótkim artykule.
Jeżeli jesteś nowy w tym temacie to zapewnie odnajdziesz wśród nich także swoje pytania.


Kto pyta nie błądzi

O SEO napisano już bardzo wiele, a mimo to wciąż zadajemy pytania. Dlaczego tak się dzieje? Nie wiem…

Być może powodem jest brak umieszczenia całej wiedzy na ten temat w jednym miejscu, no ale tak już jest, że niczym Jack Sparrow za czarną perłą musimy gonić za wiedzą. 
(ależ porównanie, wczoraj oglądałem piratów z karaibów i tak jakoś mnie naszło 😉 )

Wracając jednak do tematu, przed nami nr 1 na liście.

1. Od czego zacząć pozycjonowanie?

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie: Zacznij od siebie, a tak naprawdę od Twojej strony lub bloga, jakiekolwiek działania bez wcześniejszego przygotowania swojego własnego podwórka są stratą czasu.

 • Zadbaj więc w pierwszej kolejności o dobrej jakości teksty, pisane zgodnie z zasadami SEO, używając słów kluczowych na które chcesz się pozycjonować. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak pisać teksty pod SEO skorzystaj z tego artykułu który napisałem już wcześniej:

  Jak pisać teksty pod SEO

 • Stosuj zasady nazewnictwa stron i podstron tworząc w ten sposób linki będące przyjazd seo, takie linki już samą nazwą określają co możemy znaleźć pod nimi. Google zwraca na to uwagę.

 • Mapa strony niczym mapa skarbu (Znowu Ci piraci), taka mapa jest niczym innym jak drogowskazem dla robotów indeksującym wskazując im wszystkie zakątki Twojej strony.
  Wysłanie takiej mapy do google znacznie przyspiesza pojawienie się stron w wynikach wyszukiwania.

 • Tytuł i opis stron –  to znaczniki które w skrócie określają treść znajdującą się na danej podstronie, warto aby na każdej z nich były inne. Dodasz je w bardzo prosty sposób dzięki wtyczce Yoast SEO.

2. Co to są słowa kluczowe i frazy

Słowo kluczowe i fraza używane są naprzemiennie chociaż tak naprawdę znaczą coś innego. Najprościej można to wytłumaczyć na przykładzie: słowo kluczowe to np. Koszulanatomiast frazą będzie: Koszula męska lub Koszula męska z krótkim rękawem.

Tak jak wspomniałem stosowane są w nazewnictwie zamiennie więc na potrzeby tego artykułu będę posługiwał się słowami kluczowymi.

Jak już zdążyłeś pewnie się zorientować słowa kluczowe to po prostu ciąg słów które użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę i na ich podstawie potem na Twoją stronę. Dlatego tak istotnym jest stosowanie słów kluczowych w treści Twoich wpisów na stronie.

Jak dodać słowa kluczowe dowiesz się również z wpisu który napisałem już wcześniej.

https://mattbox.pl/jak-dodac-slowa-kluczowe-na-strone/

3. Co to są tagi i meta tagi?

Z określeniem takim jak tag lub tagi mogłeś się już wcześniej spotkać, blogerzy często umieszczają je w swoich wpisach tworząc z nich później „chmurę tagów”

Chmura tagów to nic innego jak zbiór tagów z całego bloga umieszczony jednym miejscu.

Można powiedzieć że dzieckiem tagów jest hash tag , a jego znaczenia to już chyba tłumaczyć nie musze :-)

Tagi umieszczone na stronie pełnią role zbliżoną do słów kluczowych, dając robotom informacje o treściach na niej zawartych.

Meta tagi są natomiast elementami HTML które są nośnikiem informacji dla robotów sieciowych i nie tylko. O dwóch z nich pisałem już powyżej tytuł-title oraz opis-discription przechowują informację o zawartości danej strony. Meta tagów jest całe mnóstwo włączając nawet takie, które przekazują informacje do Facebooka ale o tym kiedy indziej.

4. Jak długo trwa pozycjonowanie?

Jeżeli kiedykolwiek trafisz na ofertę szybkiego pozycjonowania – uciekaj!
Wszelkie obietnice osiągnięcia wybranej pozycji w 3dni, tydzień czy nawet w miesiąc (w zależności od słów kluczowych) to po prostu ściema.

Po pierwsze przy pozycjonowaniu możemy jedynie założyć przybliżony czas po którym na konkretne słowa kluczowe nasza strona osiągnie pozycje w które celujemy.

Po drugie jest to niestety proces złożony na który ma wpływ wiele czynników, dlatego nie da się używając cudownego przycisku „pozycjonuj” wyświetlić się na pierwszej stronie google.

Ohh wait! Mylę się jest taki przycisk i nazywa się b – jest płatną reklamą ale o tym będzie osobny wpis.

Wracając do tematu, pozycjonowanie to w zależności od konkurencyjności słów kluczowych proces raczej długotrwały, dla prostych myślę że realnym terminem są około 3 miesiące dla trudniejszych dłużej a czasami i znacznie dłużej.

Nie należy traktować tych terminów jako jakiś wskaźnik bo tak jak napisałem powyżej wpływ na to ma suma czynników takich jak:

 • Optymalizacjia strony i jej wcześniejsza historia
 • Rozbudowanie danej strony lub bloga jak wiele linków wewnętrznych posiada i jak bogate są na niej teksty
 • Historia domeny pod którą znajduje się strona
 • Konkurencyjność słów kluczowych – czyli ile innych firm, osób pozycjonuje się na nie
 • Ilość linków prowadzących do Twojej witryny
 • Szereg innych czynników o których wie tylko google

5. Ile kosztuje pozycjonowanie?

Tutaj wspomnę ponownie o konkurencyjności słów kluczowych, to od nich zależy cena którą przyjdzie Ci zapłacić za pozycjonowanie. Przekłada się to bezpośrednio na czas i środki który firma pozycjonerska musi poświęcić aby wypozycjonować Twoją stronę.

Warto wspomnieć przy okazji o poszukiwaniu nowych słów kluczowych poprzez które Twoi klienci szukają produktów lub usług, na które chcesz się pozycjonować. Bardzo często zdarza się że oblegane i konkurencyjne słowa kluczowe mają swoje równie dobrze rokujące odpowiedniki, a pozycjonowanie na nie będzie znacznie tańsze.

W odpowiedzi na to pytanie nie uzyskasz konkretnych kwot bo jest to praktycznie nie możliwe, musiałbym przytoczyć tutaj tysiące słów kluczowych, a nie o to chodzi. Natomiast to co chcę Ci przekazać to fakt że na dokładną wycenę składa się złożona analiza i prawie zawsze jesteś wstanie znaleźć nieco tańsze słowa kluczowe które możesz wykorzystać do osiągnięcia celu.

6. Jak nauczyć się pozycjonowania?

Żeby odpowiedzieć Ci na to pytanie użyję porównania, z pozycjonowaniem jest trochę jak z gotowaniem. Musisz nauczyć się wielu rzeczy związanych pośrednio z tematem aby później móc złożyć to w jedną całość i ugotować potrawę.

Nie zrobisz tego odrazu ale sukcesywnie krok po kroku jesteś wstanie osiągnąć cel i podobnie jak w setkach innych dziedzin to trening czyni mistrza.

Wiedzę na ten temat znajdziesz w wielu miejscach w sieci, a z racji że ten temat ciągle się rozwija musisz ją doskonalić jeżeli chcesz być na bierząco.

7. Czy pozycjonować się samemu?

Zdziwiłbyś się jak wiele jesteś wstanie zrobić sam i to właśnie dlatego moja odpowiedź na to pytanie brzmi 3xTAK.

TAK – nie ma tutaj żadnej magicznej wiedzy trudnej do zrozumienia, każdy może się pozycjonować wystarczy odrobina chęci i wytrwałości.

TAK – jeżeli sam prowadzisz stronę lub bloga to już teraz robisz wiele rzeczy poruszających dziedzinę pozycjonowania, wystarczy że ją zgłębisz.

TAK – zaoszczędzisz przy tym pieniądze i oszczędzisz ryzyka oddania swojego biznesu w kogoś innego.

Jeżeli chcesz pozycjonować się zam ale nie wiesz od czego zacząć, to polecam darmowy rozdział mojej książki który możesz pobrać poniżej tego artykułu. Będzie on pierwszym krokiem który wykonasz w stronę samodzielnego pozycjonowania.

To tyle, mam nadzieję że nieco zmieniłem Twoje podejście do tematu pozycjonowania i rozjaśniłem kilka kwestii.

To co wsiadasz na pokład?

Twój Jack Sparrow 😉

Blogujesz? Mam dla Ciebie listę narzędzi które pokochasz.

Pobierz darmowy e-book.